| anonim_4396 a întrebat:

SCZ! Daca am: (-a-b)totul la a doua ce trebuie sa fac ca sa imi dea formula de calcul prescurtat?

Răspuns Câştigător
| Liolic a răspuns:

Te conduci de formulele care ti le-a dat profa de mate si faci la fel spre exemplu (a la adoua+ bla adoua)= a la adoua+2ab+ b la adoua

5 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Bună
-a la a2-a -2x(-a)xb+b la a2-a=-a la a2-a -2(-ab)+b la a2-a=-a la a2-a -2(-ab)+b la a2-a
Deci,se face la fel ca (a-b)la a2-a

| Fartie a răspuns:

-a la a 2-a minus b la a 2-a funda?

| GoAndFuckYourselfWithAKnife a răspuns:

(-a-b)^2= a^2-2ab+b^2

(x^y= x la puterea y)

| jan33tt a răspuns:

Faci asasad-a)totul la a 2 a +2(-a-b)-b la a 2 a...pui in paranteza totul la a 2 a doar cand ai minus in fata, de ex cum ai la a...succes.funda?

| megacozonnac a răspuns:

Daca e (a-b)^2 =a^2-2ab+b^2
sauuuu:
a^2-b^2=(a-b) (a+b)
^2 (inseamna la a-2a )winking.