| Yinsho01 a întrebat:

Se da examen pentru admitere la facultatea de litere?

5 răspunsuri:
| Sofia129 a răspuns:

La Bucuresti si la Iasi, nu.

| Georg13 a răspuns:

Din cate stiu eu nu. Se intra pe baza mediei de la bac si o scrisoare de intentie. Acum nu am certitudinea ca asa e in toate orasele.

| AFR81 a răspuns:

Depinde de facultate. La mine, la Ovidius, se intra pe baza mediei de BAC, dar si in urma unei probe orale care trebuie sustinuta. In alta parte poate e diferit. Uita-te pe site-ul facultatii, trebuie sa scrie.

| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns:

La Bucuresti se intra pe dosar si scrisoare de intentie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Modalitatea de admitere şi disciplinele/Tematica/mediile/etc. DIFERĂ în funcţie de facultate/localitate!

NU ai precizat localitatea!
Ar trebui să GHICIM din ce localitate este facultatea dorită de tine? rolling on the floor
Sau, vei veni din Constanţa ( spre exemplu ) în Cluj-Napoca?

Poate revii cu detalii...

Toate cele bune!