| Dracoola a întrebat:

Se face vreo diferenta salariala dintre cei care termina o facultate si cei care urmeaza un masterat? Adica daca un individ termina un master are un salariu minim mai mare decat un om care termina numai facultatea?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Salariul minim pe economie este unul singur.Numai ca putini patroni de la noi te platesc in functie de studii. Poti avea o facultate dar fara experienta dar daca esti ruda cu patronul poti castiga mai bine decat cineva care intr-adevar merita acel post pe baza experientei avute.

| cristimihailov a răspuns:

Daca te referi din punct de vedere al legii, nu este nici o diferenta. Doar faptul ca ai studii superioare. Iar aici intra ambele.

Din punct de vedere al job-ului la privat, conteaza mai mult atitudinea si increderea in sine decat cunostintele.

Dar stii si tu asta.

| Doctorfishadi a răspuns:

Da,are salariu mai mare.Iar cei cu doctorat au si mai mult!

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Un patron te plăteşte cât vrea, cu toate diplomele tale. Statul te plăteşte cât are chef, şi cât îi permite statutul. --- În situaţia în care totuşi, lucrezi la stat, şi eşti încadrat pe o funcţie care are legătură cu studiile superioare pe care le-ai finalizat, atunci poţi primi mai mult. În rest...

| Dracoola explică (pentru AdrianDihoricescu):

Mi se pare corect sa fie asa.