| Doncea_Andreea_1997 a întrebat:

Se mai merita sa faci dreptul? Am auzit pareri impartite, persoane spunand ca fara bani si relatii nu reusesti nimic aici si ca dupa ce termini faculatea esti mai mult decat somer dar am auzit si oameni spunand ca pana la urma daca muncesti si esti bun pe ceea ce faci nu ai cum sa nu iti gasesti ceva si ca toate persoanele care sustin ca nu se mai face nimic cu dreptul sunt persoane care nu au invatat suficent incat sa fie remarcate.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In conjunctura actuala, "adevarul" celor care sustin ca nu se poate razbi inclina balanta in favoarea lor!
Un "adevar" care atarna greu in balanta este CONCURENTA ---ea face ca bransa avocatilor sa ramana inchisa celor neaveniti! Daca ai rude apropiate in bransa sau ai bani esti binevenit, daca nu, iti cauti altceva.

p.s. Ceea ce am spus mai sus, face referire la "grosul" absolventilor, cei care termina facultatea de drept cu medii sub 9--- ceilalalti,cu medii peste 9, sunt prea putini pentru a fi considerati "statistic semnificativi"!

| LaLaura a răspuns:

Buna. Total mai fals legat ca trebuie sa ai relatii.
Eu am terminat dreptul ( e adevarat ca dupa ce termii dreptul, nu ai cum sa profeseszi daca nu dai la inm, la barou, sa faci stagiu de 2 an ca consilier jurist *incepator*, ideea e ca dupa facultate trebuie sa mai inventi ca sa poti sa fi pe o meserie, si da sa dai si bani ca sa faci alta scoala, ca sa dai examenul la barou, daca nu ma insel costa 800 lei) in vara, dar nu am dat la barou, inm, ca executor, etc, ca nu am fost pregatita, examenele sunt destul de grele, si nu am vrut sa irosesc banii degeaba, momentan invata ca sa dau la scoala de grefier, dar ma bate gandul sa ma apuc penteu barou.
La mine in serie, in jur de 5 au intrat la barou, nu pentru ca au avut banii, ca nu ai cum sa intrii cu pile acolo, ci pentru ca au invatat si au luat peste nota 7 ( este minimul), la fel si la inm, au intrat doar 2 acolo ( au aplicat in jur de 5).
Nu este vorba de bani sau relatii, ci trebuie sa stii foarte bine, sa intri in stagiat cu o nota foarte mare, si sa iesi din stagiat la fel, sa stii sa faci anologia intre legi, sa stii jurisprudenta curtii.
Cei care spun ca trebuie sa ai bani si relatii nu stiu suficient materia pentru examenele unde vor sa aplici, si frustrarea isi face treaba, te asigur ca nu ai cum sa intri cu pile la un examen de acel gen, mai ales ca se triaza foarte mult, examenele sunt din ce in ce mai grele in fiecare an deoarece se vor oameni conpetenti pe meserie mai ales ca te joci cu viata unui om ( ce ar fi sa vezi un judecator care habar n-are legea?)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
uite aici despre facultatea de drept poftim : https://www.youtube.com/......tps?/watch
O zi buna.

| Robert_Trif_1997 a răspuns:

Daca esti chiar bun si muncesti si cu putin ajutor o sa reusesti, dar daca nu esti asa bun nu se merita deloc