| MDE94 a întrebat:

Se merita sa dau la Universitate la geografie? Imi place foarte mult geografia, dar mi-e teama ca dupa ce voi termina facultatea nu voi avea ce lucra sad

4 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Daca termini geografia te poti angaja ca profesor.
Exista insa si posturi in cercetare, documentare, edituri, poate intr-o agentie de turism.
Insa adevarul este ca e greu de gasit un post cu asemenea specializare.

| sebipopescu1 a răspuns:

Poti lucra la o agentie de turism, la meteo

| UrlatiDeathRun a răspuns:

Deci, verisoara mea este anul 1 in Brasov la geografie si e foarte mutumita, daca nu te descurci cu matematica ar fi singura problema acolo.
Si avand in vedere cu locul de munca, nu e deloc o problema, o agentie de turism (destul de banoasa) te poate angaja oricand sau o poti deschide de unul(a) singur(a) daca ai de unde sa facii rost de destui bani.
Parerea mea este ca universitatea de geografie este foarte buna happy

| DdyM13 a răspuns:

Trebuie sa faci ceea ce iti place happy Iar din punctul meu de vedere cu geografia mai poti face ceva big grin