| Raptor1234 a întrebat:

Se poate intra la conservator fara sa faci un liceu de muzica sau o scoala populara de arte? Adica daca esti bun si te pregatesti, poti reusi?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Logic ca poti daca treci de admiterea lor

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate, daca esti atat de bun si de talentat incat sa uimesti consiulul de triere, de la conservator.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Da este posibil. Am un prieten bun care este la sectia jazz si se descurca de minune. Nu a facut pregatire, ci a muncit si a reusit. Ai incredere in tine s vei reusi.

| PisicutzaCenusie a răspuns:

Desigur. Conservatorul nu impune să ai studii de specialitate în aria muzicală.e ca o clinică particulară, școală, dar totuși trebuie să ai vocație și să fii îndrumat bine de un profesor bun în acest domeniu. Un sfat care te va ajuta; Nimic nu e imposibil! Succes!

| Harley18 a răspuns:

Da, trebuie sa ai talent.
Si sa te pregatesti pentru examen.

| tamulici a răspuns:

Da, se poate.
În plus, anumite facultăți, precum cea din Cluj-Napoca, AMGD, oferă și cursuri de pregătire prealabile pentru un mai bun rezultat la concurs.
https://www.amgd.ro/Admitere-Licen%C8%9B%C4%83/2
Aici poți vedea și alte informații.