| MyhayGabytz a întrebat:

Se poate intra la o facultate de automatica chiar daca ai terminat liceul la profilul uman (si ai avea destule cunostinte in domeniul IT)?

Răspuns Câştigător
| Moncherie a răspuns:

Profilul uman, adica filologie?
Nu, nu se poate. Trebuie sa ai atestat la informatica si sa fii facut 4 ani de programare si TIC cum e la real. Fara astea nu poti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moncherie):

TIC se face si la uman si la scoala nu faci programare. E doar o ora pe care o ai o data pe saptamana pe care ori o faci in laborator scriind 2 documente in Word ori o faci in clasa scriind 2 pagini de teorie.

| Moncherie a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar programarea e cea care conteaza pentru ca la automatizari se face mult, acolo nu se prea face TIC. Inveti medii noi de programare acolo, iar pentru asta trebuie sa ai bazele de programare din liceu Pascal, C++, etc.
De la uman la automatizari nu se poate pentru ca trebuie sa ai cei 4 ani de programare (ce includ teste, teze etc.)

| Moncherie a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da happy la scoala se face programare

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moncherie):

Se face, dar vream sa zic ca nu e ceva profi, e doar o ora normala in care faci diferite chestii. Daca mai ai si un profesor pe care-l doare-n cur sau o scoala slab dotata care nu are aparatura necesara atuncinu vad de ce un elev de la mate-info ar fi mai presus ca unul de la uman care a stat si si-a batut capul acasa, singur sau ajutat de un prieten, sa invete Pascal, C++ si ce mai e nevoie.

| Moncherie a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci transfera-te la profil real. Faza e ca nu ii pasa nimanui cum te-ai chinuit tu, problema e sa ai profilul real, nu-l ai, nu politehnica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moncherie):

Nu-i vorba de mine aici. Personal, ma pis pe el de Real.
Nu stiu eu cum e cu admiterea si chestia asta, dar ma gandesc ca degeaba ai facut tu mate-info si esti prost gramada si unul de la Uman chiar se pricepe in domeniul asta IT. Adica nu e vreun examen ceva, nu se intra dupa nota de la bac sau ceva de genu' asta? Se intra doar pe baza ca intr-o foaie scrie ca ai facut tu mate-info si poate ca te duceai de 5 ori pe an la scoala.
Cam aiurea, in fine, asta e sistemul din Romania.

| Moncherie a răspuns (pentru anonim_4396):

La automatizari calculatoare e examen de matematica happy La facultatea de informatica poate ai putea sa aplici, acolo se da examen din programare, nu cred ca conteaza daca ai terminat uman sau real. La automatizari calculatoare conteaza daca e real pentru ca acolo se da din matematica din cei 4 ani de liceu, iar cum umana nu face matematica decat 2 ani, nu prea sunt sanse de intrare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moncherie):

La stiinte sociale faci mate ani. Oricum, eu intelesesem gresit. Am crezut ca nu ai dreptul de a aplica pentru o astfel de facultate daca ai studiat la Uman, nu ca iti va fi mai greu. Crede-ma ca mai sunt cate unii care desi invata la Real se pricep mai bine ca cei de la mate-info. Nu sunt multi, dar sunt. Daca inveti acasa, faca faci pregatire, daca-ti bati capul totul e posibil. Chiar vineri ne zicea un prof de mate ca a acordat un 10 cu distinctie unui elev de la Uman pentru ca era in stare sa rezolve probleme si sa isi dea seama de anumite chestii de care aia de la Real nici nu auzisera. Exceptii sunt, poate ca cel care a pus intrebarea e una dintre ele, cine stie...

| Moncherie a răspuns (pentru anonim_4396):

Nicidecum nu voiam sa spun ca mate-info sunt mai buni ca filologie, nici vorba! happy Nu stiu ce sa zic, dar e una sa faci zi de zi matematica si alta sa faci o data pe saptamana. Oricum eu nu ma duc la automatizari sau asa ceva, nu-mi place deloc programarea chiar daca sunt la profil real. Cu matematica ma descurc, dar nu are nici o legatura domeniul pe care vreau sa merg cu sanatatea/

| Edwward a răspuns (pentru Moncherie):

S-o crezi tu laughing)