| Krissツ a întrebat:

Seara buna! cine poate sa-mi dea un site in care sunt toate modurile verbului : indicativ, supin, etc, si inca un site in care sunt toate cazurile : Dativ, Genitiv, etc. va rog cat mai repede! Multumesc!

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| b34TdoWnLiV3 a răspuns:

Modurile verbului sunt:Indicativ,supin,conjuctiv,conditional-optativ, imperativ, infinitiv, gerunziu, participiu.Cazurile sunt:Nominaiv, acuzativ, dativ, vocativ, genitiv.Scuze dar n-am gasit Site. Funda?