| anonim_4396 a întrebat:

Seara buna, sunt intr-o dilema. Tocmai am sustinut proba de bacalaureat si bineinteles ca urmeaza sa aplic la o facultate.
Am renuntat la ideea de a merge pe matematica deoarece sunt pe profil real, filiera tehnologica (adica M2) si am citit cazuri in care e greu si pentru un fost elev de M1.
As continua cu ASE-ul dar, contabilitatea a inceput sa-mi displaca, in a convinge clientii sa cumpere un produs, nu e un atu.
Mi-e greu sa tocesc materie daca nu vad si partea logica.
Si de aici nu stiu ce profil mi-ar fi potrivit. Daca sunt persoane ce sunt inca in cadrul facultatii de ASE. sau au terminat, as dori niste recomandari, perspective.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca tu faci confuzie cu vanzatorul...un contabil nu convinge pe nimeni de nimic, cu atat mai mlt nu vinde nimic, doar face contabilitate, intarri de facturi, iesiri, calcule, balanta, bilant...nici nu se deplaseaza undeva, sta lipit de scaunul de la birou si numai daca-i nevoie sa mearga la banca, atunci iese.
Deci chestia cu vandultul si convinsul cleintilor este domeniul vanzatorilor, nu a contabilor.
Daca nu le ai cu matematica si nu-ti place sa faci calcule zilnic, mai ales ca este nevoie de logica aici, atunci axeaza-te pe ceva de tocit: Drept, Filozofie, Junalism samd
In orice caz, nu-i musai sa faci facultate, ca oricum nu vine cu loc de munca asigurat si vei ingrosa randurile somerilor, ca cei acre au terminat in anii anteriori si nu profeseaza.

| mars009 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns.
Stiu in ce consta contabilitatea, stiu cu ce se mananca. Prin ce am spus ca nu ma pricep in a convinge clientii, ma refeream la marketing.
Nu e ideea ca nu le am cu matematica, stau foarte bine cu ea, dar penteu un nivel de M2.
Pai nu-i musai, poti excela si fara o facultate, dar eu tin mortisi sa fac una. Nu vad de ce ar strica 3-4 ani de studii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mars009):

Iar esti pe alaturi happy Un contabil nu face nici marketing si nici vanzari, doar contabilitate, adica doar calcule matematice si introduce date in sistemul contabil.
De obicei nu se ridica de la birou si nu negociaza sau vorbeste cu nimeni din afara companiei, fiindca nu are de ce.

| mars009 a răspuns (pentru Violleta2022):

Scuza-ma dar am precizat ca prin vanzari ma refeream la marketing.
Am facut contabilitate, sunt pe profil economic.
Incercam sa explic de ce nu m as duce la ASE.
1. Pentru ca a inceput sa-mi displaca contabilitatea.
2. Pentru ca nu sunt buna nici* in marketing, adica vanzari, convingerea clientului sau a unui asociat.
Prin astea 2 am vrut sa precizez ca pica cateva alegeri a profilelor din cadrul facultatii.

| iamprettybored a răspuns:

Eu zic să faci ceea ce îți place indiferent de ce materie ai făcut în liceu. Dacă îți place, o să lucrezi cu drag și să vezi ce repede avansezi, mai mult decât unul care a făcut M1 dar lucrează din obligație. Dacă altora le-a fost greu nu înseamnă că îți va fi și ție. Fiecare e diferit.

Nu te lăsa descurajat/a de parerile altora. Tu ești tu. Dacă asta îți place, o să prinzi repede din urmă. Plus că vara ai timp să lucrezi, nu e așa mare diferență între M2 și M1.

Îți urez multă baftă, sper doar să mergi la o facultate care îți și place, oricum este alegerea ta.

| mars009 a răspuns (pentru iamprettybored):

Ideea e ca nu stiu in ce domeniu mi-ar placea sa lucrez. Nu ma las descurajata de parerile altora, doar ma informez din urma lor.
Multumesc mult!