| eyes4eyes a întrebat:

So...mai intai sa spune ceva despre mine...sunt baiat, am 14 ani si cam atatwinking
Deci problema...tongue
Eu ma gandeam sa dau la un liceu de mate-info deoarece sunt mai descurcaret la materii fixe(daca intelegeti ce vreau sa spun) si intrebarea mea este(ca o lungesc prea mult) ce facultate pot sa urmez pe acest profil si dupa aceea ce loc de munca as putea sa-mi gasesc tongue...
Va rog cat mai multe optiuni big grin
Dau fundita

Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Aproape toate, lol laughing
Sunt doua mari optiuni pe care le ai dupa ce termini liceul: ASE si Politehnica.
De la ASE iesi economist dar nu e important titlul de economist (pentru ca oricum nu stii sa faci nimic dupa ce termini ASE-ul, decat contabilitate daca faci facultatea de Contabilitate), e important faptul ca facultatea e bine vazuta si la orice firma te duci ai sanse foarte mari sa fii promovat repede catre pozitii de conducere unde sunt necesare niste cunostinte de economie, finante etc...
De la Politehnica iesi inginer pe diverse specializari si vei lucra 100% in cercetare-proiectare. Deci iti vei folosi concret cunostiintele din facultate fie ca va trebui sa proiectezi sisteme informatice sau cazane de presiune (in functie de facultatea din cadrul Politehnicii pe care o termini). Posibilitatile de promovare sunt mai mici dar in strainatate joburile in cercetare sunt oricum bine platite, chiar si fara sa fii sef.
Nu poti lucra pe partea juridica - jurist, avocat, notar, executor judecatoresc, procuror, judecator pentru astea e obligatoriu sa termini Dreptul si bineinteles nu poti fi medic.
Dar in rest cu ASE sau Politehnica poti sa lucrezi chiar si in SRI, ROMATSA (controlor de trafic - fac. de Aeronave din Politehnica) si optiunile sunt variate.
Eu de exemplu am terminat facultatea de Administrare a Afacerilor de la ASE si acum lucrez trader de piete financiare fiindca asta mi-a placut sa fac, dar la un moment dat am lucrat chiar si in conducerea unei societati de brokeraj imobiliar cu capital strain deci ai la dispozitie o intreaga gama de optiuni.

4 răspunsuri:
| eyes4eyes explică:

Da...multumesc pentru raspunsuri acum daca imi puteti spune cum sa va rasplatesc sa va dau o fundita.ca sunt nou pe aici si nu prea stiu tongue

| Piticaaa a răspuns:

Te ajut eu: Parmalat merita funda!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi pe informatica(si la liceu si la facultate) ca locuri de munca in acest domeniu se gasesc cu gramada!

| claudiu_2307 a răspuns:

Eu consider ca mate-info e un profil f bun, pentru ca iti permite sa iti alegi o gama variata de facultati apoi, pentru ca de obicei la mate-info nu se axeaza profii doar pe mate si info, ci si pe celelalte materii.
De la mine din clasa, majoritatea s-au dus la a. s. e (economie) si la marina... unii s-au mai dus la medicina, farmacie, psihologie, etc...deci destul de variat happy

Insa, facultatile care "merg cel mai bine" pe profilul asta sunt de mate, mate-info, informatica, automatica si calculatoare.