| Andraxandra12345 a întrebat:

Sora mea a rămas neîncheiată la 2 materii.
Este ultimul an în clasa XI-a la profesională.
Teza o are dată dar nu are note.
Cum se procedează cei care știți? Am auzit că în septembrie o să încheie pe cei neîncheiați.
Ea nu va mai primi diploma de absolvire a 11 clase sau cum? Numai după ce își va face mediile va primi? Mă puteți lămuri vă rog frumos

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să se ducă la secretariatul liceului si sa se intereseze când este perioada celor cu situatie neincheiată, care, de obicei, are loc înaintea sesiunii de corigenţe, conform unui grafic stabilit de conducerea fiecărei unităţi de învăţământ.
Înainte de a sustine acel examen de certificare a calificării profesionale, sora ta trebuie să redacteze o lucrare (care ar fi trebuit făcută până acum, sub îndrumarea profesorului coordonator, de obicei, un prof.inginer de specialitate cu care a făcut practica).

Deci, mai intâi să promoveze anul școlar, apoi va prezenta lucrarea de sfârșit, și la final, i se va elibera acel certificat de calificare profesională.

PS. ATENTIE la promovarea modulelor! Dacă va avea media 4, va fi considerată repetentă.

| gabicoo a răspuns:

Alinutzoooo! Dacă elevul nu dă pe la ore și nu vine la teste pe de să-i pui note?

| Editocroci a răspuns:

Profesorii au obligația să pună note. Dacă are medii neîncheiate înseamnă că nu e bine. Dar e obligația de serviciu a profesorului să încheie medii.

| Editocroci a răspuns:

Nu te poți numi profesor dacă predai fără să evaluezi și să închei medii.