| xRin a întrebat:

Spaniolii, italienii, portughezii, inteleg partial limba noastra cum le intelegem noi pe ale lor?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Italienii poate da, spaniolii si mai ales portughezii ma indoiesc teribil. Iti amintesc ca noi le intelegem limba partial datorita telenovelelor si unor melodii, pe cand ei sunt interesati foarte putin spre deloc de filmele sau muzica noastra. Portugheza e o limba mult mult mai grea decat spaniola, daca n-o inveti la o scoala e cam greu sa intelegi mare lucru.

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Poate doar cei ceva mai pasionaţi de muzica românească sau telenovelele româneşti. Mă îndoiesc că vei găsi prea mulţi.

Dar da, o oarecare asemănare lingvistică există şi unele cuvinte le-ar putea înţelege şi ei (fără un studiu prealabil şi familiarizarea cu limba).

| BiuL a răspuns:

Da

| sublime89 a răspuns:

Sigur.