| gygyk a întrebat:

Spuneti-mi si mie ce inseamna categorii gramaticale... dau fundita...

Răspuns Câştigător
| St3luta a răspuns:

Gramatica este o stiinta care, analizand, studiind limba, formuleaza regulile dupa care cuvintele isi schimba forma si se imbina in enunuturi inteligibile.Aceasta stiinta lingvistica opereaza cu abstractiuni, de aceea nu se pune problema comestibilitatii substantivelor.Sunt comestibile numai anumite obiecte denumite prin substantive.In scoala gramatica se studiaza pentru insusirea unei exprimari corecte,dar si pentru cunoasterea modului in care functioneaza o limba. Exemplu:pronume, adj, vrebe adverbe etc
fundita?big grin

7 răspunsuri:
| diamar a răspuns:

Adica ceea ce analizezi la el! Funda?

| Catheryne a răspuns:

Categoriile gramaticale sunt modalitati prin care se realizeaza flexiunea(totalitatea schimbarilor pe care le sufera un cuvant pentru a exprima diferite raporturi gramaticale) partilor de vorbire. In limba romana lista lor cuprinde :genul, numarul, cazul, gradul de comparatie, persoana, diateza, modul si timpul. Sper ca ti-am fost de ajutor! happy

| qMisaki a răspuns:

Catgorii gramaticale insemna gramatica.Gramatica adica despre litere cu astea cu "intr-o", dintr-o", la" ( ca ar doua intelesuri. Daca nu intelegi uitate-te pe celelalte rasp. straight face

| GabrielusRacing a răspuns:

Categorii gramaticale = ceea ce se analizeaza la partile de vorbire:genul, numarul, cazul, gradul de comparatie, persoana, diateza, modul si timpul. Sper sa te fi ajutat.

| gygyk explică:

Si care sunt categoriile gramaticale ale pronumelui?

| gygyk explică:

Mersi mult