| lSarcastiquel a întrebat:

Spuneti-mi si mie formule acizi la chimie pentru clasa a 7 a de exemplu:sulfat de calciu-CaSO4 cum se face?

1 răspuns:
| R4zv4n2mihai a răspuns:

Se combina un acid (H2SO4) cu o baza(Ca(OH)2) din care iti rezulta o sare (CaSO4) si apa (H2O). Toate formulele cu acizi si baze au acelasi rezultat. Bazele sunt cu OH la final (hidroxizi) si acizi sunt cu H la inceput. Mare atentie la valente. HCl (acid clorhidric) e scris asa ca H si Cl au valenta fiecare. H2(SO4) e scris asa ca H are, evident, valenta 1 si (SO4) are valenta 2. Sper ca asta cereai de fapt!