| anonim_4396 a întrebat:

Spuneţi-mi şi mie în ce constă masterul dacă o facultate este de 3 ani după sistemul Bologna iar apoi am văzut că unele masterate sunt pe 3 semestre unele pe 4. Ce înseamnă practic? După ce termin facultatea de 3 ani vin din nou la universitate pentru masterat? Sau după ce 3 ani de studiu numai am treabă cu universitatea căci am terminat-o nu? Vă rog să mă lămuriţi cum se procedează cu masteratul. Mulţumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Masterul este absolut optional, daca vrei il faci, daca nu, nu!
De obicei un master tine 4 semestre, dar am auzit si de 3, cum ai spus tu.
Dupa cei 3 ani de facultate (sau 4, in cazul facultatilor profilate pe inginerie), te poti opri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar masteratul e bine sa-l ai. Fara el esti cam in pom nu e asa? Degeaba ai facut facultate. Pai si te duci iar la cursuri dupa ce termini facultatea?