| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi si mie la exercitiul asta. va rog :

1.In general, exprimarea negatiei se face prin miscari orizontale din cap. Exceptia o reprezinta popoarele din zona balcanica (bulgarii, turcii europeni, grecii din Macedonia). Imagineaza-ti si povesteste o situatie comica determinata de asemenea confuzie.

1 răspuns:
| Midnight13 a răspuns:

Poti spune ceva de genul ca erai intr-un turneu cu prietenii tai in Bulgaria si trebuia sa ajungeti la o anumita locatie. Luandu`va dupa Gps, nu erati siguri daca acela era drumul cel bun, asa ca ati intrebat un localnic. Acesta v-a raspuns dand din cap ca nu [de fapt el exprimand afirmatia ca mergeati bine]. Dezorientati, ati luat`o pe alt drum, in cautarea asa-zisei cai corecte, ratacindu`va si pierzand o zi degeaba, pentru ca in final sa constatati ca de fapt ati ocolit foarte mult, intelegand gresit mesajul acelui localnic. Sper ca te-am ajutat. happy