| adytzu98 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog cum se rezolva problema asta : Aria unui dreptunghi este 54 m2
. Dacă lăţimea ar fi cu 2 m mai mare, atunci aria dreptunghiului ar fi mai mare cu 1 pe 3 din ariadreptunghiului iniţial. Aflaţi perimetrul dreptunghiului iniţial. Dau funda la cei seriosi

Răspuns Câştigător
| Andrutsa13 a răspuns:

A=L ori l ( lungimea ori latimea )= 54
a2=L ( l+2)=72 echivalent L ori l + 2L=72 ( l ori L =54) si deci 2L=18, L=9 ( m)
L ori l=54 de unde rezulta ca l=6 ( m)
p= 2 ( L+l) = 2 ( 9+6) =30 ( m)

6 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

@adytzu98: Notam cu L-lungimea dreptunghiului, iar cu l-latimea dreptunghiului. Se stie ca aria dreptunghiului se calculeaza cu formula L*l. 1/3 din aria dreptunghiului initial este egal cu 18, deci noua arie va fi 54+18=72 metri patrati. Scriem cele doua ecuatii pentru cele doua arii:
L*l=54
L*(l+2)=72
Daca scadem prima ecuatie din a doua membru cu membru, obtinem ca 2L=18, adica L=9m. Inlocuind pe L in oricare din cele doua ecuatii de mai sus obtinem ca l=6m. Perimetrul unui dreptunghi are valoarea de 2*(latime+lungime), adica in problema noastra, dreptunghiul initial are perimetrul de 2*(6+9)=30m. Nu te lua toate raspunsurile. In afara de mine, doar Andrutsa13 ti-a mai scris rezolvarea corecta. Sper ca ai inteles rezolvarea mea care a fost facuta in detaliu.

| Kat123456 a răspuns:

Sa zicem ca ai un dreptunghi ABCD.
A= AB x BC=54
din asta rezulta ca AB este egal cu 54 pe BC
Daca BC este cu 2 mai mare atunci aria dreptunghiului ar fi 1 pe 3 din 54 adica 18.
AB x( BC+2)=18
54 pe BC x BC + 2AB=18
2AB=36
AB=18
iar BC=3 si cum BC s-a marit cu 2 inseamna ca l-a inceput BC era 1m. Atunci perimetrul este egal cu 2AB + 2BC= 2 x 18 + 2=38

| mihaela_3329 a răspuns:

54:2=27
27%3= 81
54%3=162
161-81=81

| ManuelaC a răspuns:

Deci daca A=54 m2 perimetrul este egal cu : P=2*L + 2*l,
P=2*108 + 2*108, P=460 m

| YankEn a răspuns:

SaLLuT! AdytZu dau tu nu stii ca nu e voie sa intrebi temele pe diferite site-uri [Adica si Toti Pentru Unu(TPU)]. Aceste probleme se rezolva acasa! Daca vrei sa o faci corect pune-ti mintea la contributie! Noi nu avem dreptul sa iti raspundem tie, daca nu stii! Rezolva problema singur si numai intreba pe diferite site-uri! Cand ti-ai facut contul nu te-ai uitat ce scrie mai sus cu [Rosu si Alb]? Iti poate suspenda contul pe care l-ai produs. Ok succes la teme si scuze ca iti zic asta. Dar sa numai intrebi diferite chestii legate de scoala!