| girl99as_7693 a întrebat:

Stie cineva ce sunt antonimele contextuale? Daca da, explicati-mi si mie! dati-mi si un exemplu, dati-mi exemplu la cuvantul prieten de exemplu. Dau funda la cine ma lamureste

Răspuns Câştigător
| Ralucutza a răspuns:

Deci antonim inseamna cuvant cu sens opus. ( ex: bine-rau). Dar un cuvant poate avea mai multe antonime, in functie de contextul (text) in care e pus. De exemplu: Prietena mea e dulce de fiecare data. ( antonim: rea). Mierea e intotdeauna dulce. (antonim: amara)

3 răspunsuri:
| girl99as_7693 explică:

In ce text, nu am nici un text la exercitiul pe care il am

| mary23 a răspuns:

Antonimele contextuale, sunt antonimele pe care le gasesti in contextul care iti este dat.
Prin definitia lui, antonimul este cuvantul opus altuia.
Cauta acolo in text un cuvant care sa ii fie opus acestuia. Spre exemplu dusman, inamic sau rival. Vezi ce gasesti
Pup

| cartofiprajiti a răspuns:

ANTONIMELE sunt cuvinte cu formă diferită şi cu înţeles opus: mare # mic; înalt # scund; bun # rău; sus # jos etc.