| Deea_4866 a întrebat:

Stie cineva din ce titluri sa da examenul la drept civil anul 1 semestrul 1? semestrul 1 ma intereseaza ca restul stiu.multumesc anticipat

1 răspuns:
| nellyneliana a răspuns:

Cred ca depinde de fiecare facultate.Nu toti profesorii dau din aceleasi titluri.
Iti zic titlurile din care am dat eu - dupa cartea scrisa de Gheorghe Beleiu
( mai bine zis un fel de subiecte)
1.Definitia dreptului civil roman
2. Principiile dreptului civil roman
3. Notiunea de izvor al dreptului civil si izvoarele
4. Problema altor izvoare de drept civil
5. Aplicarea legii civile
6. Interpretarea legilor civile
7. Raportul juridic civil
8. Notiuni generale privind partile raportului juridic civil
9. Drepturile subiective civile absolute si relative, patrimoniale si nepatrimoniale
10. Obligatia civila
11. Obiectul raportului juridic civil
Sper sa iti fie de folos.
10.
4.