| BOOBZen a întrebat:

Stie cineva un mod mai usor de a invata? mai ales la geografie si la istorie?

Răspuns Câştigător
| MasterOfDisaster a răspuns:

Eu invat usor asa:ma duc undeva unde e liniste,iau caietu/cartea, ma plim de jur/imprejur si citesc cate o fraza, apoi o repet pana o memorez.tot asa pana invat toata lectia...

sau:o scriu.fraza cu fraza, de cate ori e nevoie.
asta depinde de fiecare om in parte, fiecare avm un mod mai diferit de a invata.succes!:* happy

14 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Citesti ce ai de invatat cu creierii acolo, fara muzica sau zgomot. iei notite cand vine vorba de ani si numere in general. la nevoie reciteste textul. si iarasi reciteste textul. si iarasi, si iarasi, pan' la BAC si inapoi!

| whatevernvm a răspuns:

Dahappy sa fi atent/ahappy

| elleme a răspuns:

Pai descid caietul si incerc sa memorez propozitiile apoi inchid si repet acea propozitie din nou pana ce imi intra in cap. sau poti sa faci o schema de ex : inveti din caiet si dupa la geografie faci schema [asia :relief clima. sau ce inveti tu] sunt multe modalitati la fel si la istorie

| anutzica001 a răspuns:

Http://www.stud.usv.ro/~cmindii/Invatare.html
sper ca te-am ajutat ( daca o sa citesti tot o sa gasesti ceva bun, eu l-am citit si am vrutsa -l pun pe tot la raspuns dar t p u nu mi-a dat voie)

| Deea a răspuns:

Istoria incearca sa o iei ca pe o poveste, o sa iti fie mult mai usor. La geografie nu cred ca ai cum sa inveti mai repede. Mie nu imi place deloc geografia si daca nu imi place nu am cum sa o invat. Poate asa e si la tine.

| JustMe5930 a răspuns:

La geografie cel mai usor se invata folosind atlasul... Cel putin asa cred eu.

| ღRαmøOoღ a răspuns:

Alt mod decat meditatii nu stiu

| GOaway a răspuns:

Pai stiu ca pare ciudat insa la mine functioneaza...De fiecare data cand invat ascult si muzica[cu toate ca majoritatea nu se pot concentra].Si daca e ceva sa nu retin, pun lectia pe muzica care am ascultat`o si asa o tin minte, mai ales anii la istoriethinking

| Vögeln a răspuns:

Uite cum invat eu usor si repede la istorie sau geogra.happy
Eu fac asa:
-citesc 2 prop. si le repet de 2-3 ori dar sa trag oleaca cu ochiul pana le stiu fara sa ma mai uit;
-dupa trec la urmatoarele 2.
-si dupa ce le memorez pe astea le repet pe cele 4.
-mai invat inca 4 cum le-am inv. pe celelalte si le mai spun inca odata pe cele 8. si asa mai departe
Sper ca te-am ajutat. scuze daca am gresit vreun cuvant, dar m-am grabit. fundita?big grin

| blaxy a răspuns:

Eu imi faceam un rezumat la tema.si imi era usor.

| TheHunter38 a răspuns:

Pai citesti o propozitie atent, apoi spui pe de rost propozitia, acum la date, si locuri pentru unii e mai complicat.

| SashaPieterse a răspuns:

Ca sa inveti mai usor citeste in clasa de cateva ori si acasa la fel apoi repeta.

| Addз a răspuns:

Pe net!happyhappyhappyPup iubita si te sustin! DAca esti draguta raspunde-mi si mie la cateva intrebari ca sa iti dau funda...si imi dai si tu mie...plz?

| SnowyPumppy a răspuns:

Meditatii