| Tamiki a întrebat:

Stiti cumva daca trebuie sa am medie de 10, sa fac limbi staine sau altele ca sa intru la Universitatea de Limbi Orientale sectiunea Japoneza din Bucuresti? Spune-ti-mi, daca stiti, cum ar trebui sa ma prezint. Fundita si vot la cine scrie detaliat, vot folositor la toti ceilalti!

Răspuns Câştigător
| lunarwolf a răspuns:

Pai,ca la engleza, la japoneza presupun ca trebuie sa ai un atestat [o diploma care sa indice faptul ca ti-ai 'onorat' studiile].
Nu cred ca trebuie sa ai media 10 [generala], in general,ca si la licee, intra elevii cu mediile mai mari. Daca ai o medie generala mai scazuta, sansele ti se diminueaza.

Limbi straine trebuie sa stii, logic; in special japoneza - dar sa stii sa vorbesti coerent, fara greseli gramaticale, etc.