| Adyy5 a întrebat:

Stiti licee ce se afla in top 100-150 national unde se intra cu medii curprinse intre 7 si 8?
Am un coleg care avea de gand sa dea la un liceu militar(Breaza), dar nu crede ca are sanse sa intre.Este baiat inteligent, mai bun decat mine la invatatura, desi eu am luat nota mai mare in EN pentru ca el n-a avut posibilitatea sa faca meditatii si a luat 7.50.
Este suparat ca nu poate sa intre la un liceu bun din cauza acestei medii.
Este dispus sa mearga oriunde in tara(are de gand sa stea la camin, nu-l deranjeaza)ca sa faca un liceu decent, nu-i pasa de profil.
Deci stiti profile unde se intra cu medii intre 7 si 8 de la licee decente? Cel mult in top 150.
La noi in judet este un liceu numit Radu Negru(este al patrulea pe judet), iar pe stiinte sociale se intra cu 7 si ceva.
Si eu vreau tot acolo sa merg(pe stiinte ale naturii)si i-am propus sa puna si acest liceu pe lista,dar vreau sa-mi spuneti mai multe optiuni.
Nu deviati de la subiect, va rog sa-mi raspundeti la intrebare, chiar vreau sa-l pot ajuta, stiu ca merita mai mult.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O luăm logic:
Ca să fie în top 100 național ar trebui să aiba o medie de top 100 național de admitere. Sunt sute de licee cu ultima medie de admitere peste 9, cum ai vrea tu să intre la un liceu de medie 9 cu media 7-8?

| Adyy5 explică (pentru anonim_4396):

Pai Radu Negru este pe 124 national si pe stiinte sociale se intra cu 7-7.50.
In Fagaras sunt putini copii si de aceea mediile de admitere sunt si mai mici.
La acest liceu se intra cu medie mai mica decat la liceele din localitatea mea ce sunt pe 200-300 la nivel national.
Si ma gandesc ca Radu Negru nu este o exceptie.
Deci stii cateva licee unde situatia este similara?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy5):

Cu ce criterii s-a realizat topul ăla național? Promovabilitate la bac? Dacă-s puțini copii și majoritatea au luat bacul, de acolo și clasarea.

| Adyy5 explică (pentru anonim_4396):

Copii putini sunt in localitatea respectiva, nu in liceu.
In liceu sunt cate 28 de elevi in fiecare clasa, mai multe clase la fiecare profil in parte, ca si la un liceu normal precum unul din Bucuresti.
Iar din totalul acela de vreo 150-200 de elevi de clasa a 12-a peste 98% iau bacul si media la bac pe liceu trece de 8.Deci nu cred ca este slab.
De unde ideea ca la liceu ar fi mai putini copii? Nu conteaza localitatea, un liceu are mai multe locuri la fiecare profil in parte si mai multe clase.
In topul asta national cred ca toate liceele isi merita pozitia pentru ca in afara de liceele acelea foarte slabe nu cred ca sunt altele care sa duca "lipsa de copii".
Nu stiai asta?
In orice caz... voiam sa spun ca in localitatea respectiva sunt putini copii si din acest motiv si mediile de admitere sunt mai mici, ca sa nu ramana liceul cu locuri neocupate.
Dar in judetul meu a fost si este un liceu de renume.Nu ma iau doar dupa topul national, nu te ingrijora.
Stiu de la cunostinte, colegi, profesori ca este un liceu bun.La nivel judetean, desigur.
Din moment ce crezi ca exista licee cu copii mai putini decat altele(fara a le include pe cele foarte slabe) se pare ca nu stii mai nimic despre asta. Posibil sa ma insel.
Dar n-am auzit de licee decente cu doar 1-2 clase si putin peste de 50-100 de elevi din ultimul an.
Daca era astfel cred ca topul national nici nu mai exista pentru ca e foarte dificil sa clasifici liceele drept bune sau slabe asa.In cazul asta da(cazul in care erau licee cu putini elevi si licee cu mai multi), un liceu nu-si merita pozitia daca avea sa zicem 50 de elevi dintre care 99% luau bacul.
Toate liceele au in medie cate 100-200 elevi de clasa a 12-a si posibil intre 500-1000 daca facem referire la toti elevii, indiferent de anul in care se afla.
Nu exista licee cu mai putini elevi decat altele, decat diferente mici, de 10-30 elevi.
Daca erau licee ce duceau lipsa de copii si licee ce dublau numarul altora nu mai puteai sa le clasifici intr-un top.
Dar nu se ia in calcul doar probabilitatea la bac ci si media la bac, pe parcursul mai multor ani un liceu castigandu-si o pozitie in topul national in functie de rezultatele anuale.
Daca nu stiai raspunsul cu ce scop ai mai raspuns? Daca nu poti ajuta utilizatorul mai bine nu mai raspunde.Nu mi-o lua in nume de rau, dar vreau raspunsuri care chiar sa-mi poata folosi. Vreau optiuni.
Nu stii nimic despre ce caut, nu raspunzi, simplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy5):

Eu te-am întrebat pe ce criterii e făcut topul și tu mi-ai scris un roman contrazicând ce ai spus. Am zis eu că e un liceu prost? Am zis că topul ăla național n-are nicio relevanță.
Nu sunt licee cu elevi mai puțini decât altele? Sunt licee care au 4 clase, altele 8-10 pe o generație, despre ce vorbim?laughing

Nu e mai simplu să te uiți tu pe topul ăla național despre care vorbești, că 100 de licee câte vrei tu nu-s multe de verificat manual.

| Adyy5 explică (pentru anonim_4396):

Tu trebuia sa-mi raspunzi mie la intrebare, nu conteaza daca topul are vreo relevanta pentru tine sau nu.
Ce conteaza pe ce criterii a fost realizat acel top cand eu am cerut cu totul altceva?
Daca voiam sa verific manual o faceam de la bun inceput, nu mai puneam aceasta intrebare, dar am vrut sa citesc si parerile celorlalti ca sa nu caut printre 150 de licee un profil unde se intra cu medie sub 8, iar asta doar pentru un amic.
Mi-ai raspuns doar ca sa-mi spui ca ar trebui sa verific manual? Nu mai devia de la subiect.
Daca nu ma poti ajuta nu mai raspunde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adyy5):

Uite că nu vreau.

| Adyy5 explică (pentru anonim_4396):

Uite ca vei fi nevoit s-o faci.
Cel putin la postarile mele.