| 342 a întrebat:

Stiti un sat medieval? Si daca imi puteti face descrierea lui. Funda!

3 răspunsuri:
| adita32 a răspuns:

Sighisoara ar fi dar e oras cauta pe google

| fakmibeibi a răspuns:

Bucuresti funda pls

| adryana_6040 a răspuns:

Sighisoara complex medieval de arhitectura militara, civila, ecleziastica de valoare europeana, sighisoara este printre putinele orase-cetate locuite din europa si singurul conservat in cea mai mare parte dar si locuit din Romania. datorita arhitecturii sale remarcabile, a pozitiei dominante si a ambiantei geografice, orasul a fost supranumit inca de la sfarsitul secolului al xix- lea "perla transilvaniei". planul orasului-cetate este caracteristic oraselor germane intemeiate in evul mediu tarziu. intemeierea localitatii conform cronicelor din secolul al xvii-lea este datata la 1191 si 1198, insa fara baza documentara. prima atestare documentara a localitatii - in 1280 - nu marcheaza insa si inceputul locuirii, atat pe teritoriul orasului cat si in zona inconjuratoare din bazunul mijlociu al tarnavei mari - locuire care cu mici intreruperi depaseste 40000 de ani. au fosst atestate arheologic: asezarea apartinand epocii bronzului, doua asezari dacice ale epocii fierului din care una a fortificat platoul inferior al dealului cetatii, un castru roman pentru paza drumului, o asezare a daco-romanilor si apoi a urmasilor lor. colonistii germani (sasi), asezati de regii ungariei incepand cu a doua jumatate a secolului al xii-lea in sudul transilvaniei sunt cei care intemeiaza o asezare rurala la baza dinspre sud a dealului cetatii, langa apa paraului saes (shaas). denumirea paraului devine si a localitatii la sfarsitul secolului al xiii-lea. se considera foarte probabile urmatoarele: asezarea existenta deja la inceputul secolului al xiii-lea, avea ca punct de sprijin o mica fortificatie pe platoul superior al dealului cetatii, fortificatie distrusa de invazia mongola (1241-1242); apoi reconstruita, pentru ca in 1280 sa apara mentionat documentar castrum sex. asezarea trezeste interesul a doua importante ordine manastiresti care se stabilesc pe platoul inferior al dealului cetatii; calugarii dominicani la 1298 care se mentioneza documentar localitatea sediu al manastirii -...