| Clarissaaz a întrebat:

"Stralucitoarea dimineata" este epitet personificator sau personificare sau doar epitet? Astept raspuns :*

Răspuns Câştigător
| KMaddieK a răspuns:

Personificare nu cred ca ar fi deoarece nu nu am auzit de "om stralucitor" laughing dintre variantele tale cred ca e epitet, dar e si inversiune " dimineata stralucitoare"

3 răspunsuri:
| WithoutName123456789 a răspuns:

Este doar epitet.

| Finetti1313 a răspuns:

Epitet metaforic sau poti spune doar epitet. Ambele sunt corecte.

| Ovidiutzul19 a răspuns:

Este un epitet deoarece, din cate stiu eu, dimineata nu straluceste, si se refera la natura. Daca s-ar fi referit la om ex''om stralucitor'' atunci aici ar fi fost personificare.Reiese si din nume ''pers-onificare''. Stiu ca pers vine de la persoana. Funda!