cami
| cami a întrebat:

Suna a tema, dar nu e!
Am gasit o intrebare (de fizica, dar mi se pare mai mult de logica) care spune :
Un proces termodinamic care are ca rezultat trecerea caldurii la un corp cu o temperatura mai mare este :
(ce pricep eu e ca, doua corpuri, unul cu temperatura mica, altul cu ea mai mare, si cel mic ii cedeaza caldura celui mai cald) :

a.intotdeauna imposibil
b. posibil prin interventia din exterior.

-pana aici as zice varianta a -

Dar mai e ceva! (care pe mine ma deruteaza de tot )
Formularea Clausius : ESTE IMPOSIBIL un proces in care caldura sa treaca, DE LA SINE, de la un corp cu o temperatura data la un corp mai cald.

E oare posibil cu interventie din exterior, sau total imposibil? (ma deruteaza acel "de la sine", dar si promptul "imposibil" )?

Credeti-ma, m-a epuizat de tot intrebarea asta.

Răspuns Câştigător
| eu_stie_tot a răspuns:

Este posibil. Gandeste te ca daca Q(caldura)=U(energia interna) + L(lucru mecanic) atunci caldura nu depinde doar de temperatura
U= miu*Cv*(T2-T1)
asta inseamna ca U depinde de temp.
Daca 2 corpuri au temperaturi diferite sa zice Ta si Tb, cu Ta>Tb
Atunci Ua>Ub dar nu si caldurile lor. Adica corpul cu temperatura mai mare pierde energie pentru a ajunge la t de echilibru dar poate sa castige mai mult decat pierde prin lucru mecanic (asta daca isi creste volumul sau presiunea f mult).
Nu stiu daca ai inteles. Mai explic o data. Avem sa zicem 2 corpuri 1 si 2 cu T1>T2
Q1= U1 + L1
Q2= U2 + L2
T1>T2 atunci U1>U2. Dar asta nu inseamna ca si Q1>Q2 (cum ar trebui sa fie ca 1 sa cedeze caldura lui 2) deoarece mai e o variabila si anume L, lucrul mecanic. Depinde f mult de cum se modifica presiunea si volumul celor 2 gaze. Eu cred ca da e posibil dar numai cu interventie exterioara.
Daca e ceva ce nu ai inteles (stiu ca nu explic prea bine, scuze) da-mi un mesaj

5 răspunsuri:
cami
| cami explică:

Da @yoyodedeea, dar pe mine ma omoara acel "de la sine", daca nu era pus, eram si eu linistita.
Este ca, "imposibil de la sine", si eu vin cu contra-replica, oare "posibil ajutat?! "

nony
| nony a răspuns:

Cami, spune clar : Este IMPOSIBIL, DE LA SINE.Deci,necesita ajutor exterior.
Raspunsul la intrebarea ta e : B

| yoyodedeea a răspuns:

Un corp mai rece nu are cum sa cedeze caldura unui corp mai caldhappy

| Kynext a răspuns:

@yoyodeea si @luca dar exact dupa acest principiu(trecerea caldurii de la un corp rece la un corp cald) functioneaza frigideru' unde ne tinem noi, barbati, berile.

@cami Tocmai am studiat termodinamica pentru olimpiada si, dupa parerea mea, as alege varianta Bwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poatebig grin cu tot cu interventii