| Paul170 a întrebat:

Sunt clasa a 11 a la profesionala.
As vrea sa abandonez, dar dupa pandemie as vrea sa ma inscriu la fara fracventa... Cati ani de scoala mai trebuie facuti la fr ca sa obtin si diploma de liceu?
Dau funda

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.141, alin.(1), lit.f) din Regulamentul-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"f)elevii care au finalizat clasa a IX-a a învăţământului profesional cu durata de 3 ani se pot transfera doar în clasa a IX-a a învăţământului liceal, cu respectarea mediei de admitere la profilul şi specializarea la care solicită transferul. Elevii din clasele a X-a şi a XI-a din învăţământul profesional cu durata de 3 ani se pot transfera în clasa a X-a din învăţământul liceal, cu respectarea condiţiei de medie a clasei la care solicită transferul şi după promovarea examenelor de diferenţă;"
Asa fiind te poti transfera la frecventa redusa doar in cl. a X-a si vei mai face 4 ani de liceu (cl.X - XIII), avand in vedere ca la frecventa redusa se fac XIII clase.