| pinkflower a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si nu stiu la ce liceu sa ma ducsad. Am 2 optiuni: 1. sa continui la scoala unde am facut 2 ani de gimnaziu, e aproape de casa dar nu este profilul la care vreau sa merg, stiinte ale naturii. sau 2, intr-un oras mai departe de casa, este mai bun liceul, are profilul care vreau eu si ar trebui sa stau in gazda. Intr-un fel m-as duce la oras ca e profilul asta si totusi e mai fain la oras. Dar parca nu as pleca de acasa, stiind ca voi sta in gazda sad. Ce imi sugerati voi? happy

5 răspunsuri:
| zendaya1234 a răspuns:

Pai ar trebui sa te gandesti ce vrei tu de fapt sa faci? Sa pleci sau sa ramai?

| Aniquel a răspuns:

Eu zic sa te duci la liceul la care iti place, chiar daca trebuie sacrificii.

| adda22 a răspuns:

Chiar daca va fi mai greu eu zic ca ar fi bine sa te duci la oras... pana la urma e viitorul tau in joc. de asta depinde ce vei face mai departe. (parerea mea) sper sa faci alegerea potrivita :*

| stweety10 a răspuns:

Eu zic sa mergi in alt oras, ai mai multe motive sa alegi asta: mergi la profilul care iti place si asta conteaza cel mai mult, dar in acelasi timp vei schimba si orasul si lumea, iti vei face noi cunostinte.

| 31957319 a răspuns:

Romania nu este,, inca,, o tara in care sa faci ce iti place si sa traiesti din asta ....Luam Varianta 2 ...mergi la oras : liceu bun, iti place ( ca platesti gazda nu ii chiar asa de grava situatia ) dar vine si chestia de a fi in pas cu civilizatia, moda, telefoane ( deci alte cheltuieli ) ca dupa 3-4 ani de liceu in oras iti gasesti un rahat de job platit prost, stai intr-o chirie iar dupa vreo inca 2 ani te intorci inapoi de unde esti.Varianta 1. Stai mai aproape de casa, nu cheltui timp, resurse DAR SALVEAZA-LE SI INVESTESTE-LE IN CEEA CE ITI PLACE SA FACI pana termini scoala avansezi si in ceea ce iti place sa faci.