| karma123 a întrebat:

Sunt clasa a 8a și vreau să dau la armata,dar,as vrea sa fac un liceu din orașul meu astfel încât să am cunostinte în mai multe domenii în care as putea să mă angajez daca nu merge treabă cu armata,întrebarea e, daca termin un liceu din orașul meu, pot da la armata după ce termin clasa a 12-a? Trebuie sa am bacul luat pentru a da la armata?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde in ce calitate vrei sa intri in armata.
Pentru SGP ai nevoie doar de 10 clase iar pentru ofiteri/subofiteri si maistri militari de Academie Militara/scoala postliceala, dupa ce ai terminat liceul cu diploma de bacalaureat.

| sierra1 a răspuns:

Da, mami, poți, numa' să intri la liceu - așa că : burta pe carte!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca termin un liceu din orașul meu, pot da la armata după ce termin clasa a 12-a? Da.
Trebuie sa am bacul luat pentru a da la armata?
Nu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca sa dai la SGP trebuie sa ai 10 clase si 18 ani impliniti. La celelalte categorii nu se pune problema varstei deoarece la noi nu se poate inca sa faci doua clase intr-un an.

| asuari a răspuns:

Da, normal. Vei da niște probe fizice și psihice ca să te accepte, dar la ce liceu ai fost nu contează.