| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a XII-a şi aş vrea să dau la Facultatea de Chimie.
Întrebarea ar fi... să dau la cea din oraşul natal(Iaşi) http://www.chem.uaic.ro/ sau la cea din Bucureşti? Rog seriozitate...Mai sunt mebrii TPU care doresc să fie admişi la această/aceste facultate/facultăţi? Fundiţă!

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Draga Chris, logic ar fi sa dai la Iasi pentru ca ti-ai scuti parintii de niste cheltuieli in plus (cu transportul, cazarea si masa). Totusi, la Iasi, daca nu ai niste relatii, nu prea stiu daca ai vreo sansa sa-ti gasesti un servici in domeniul chimiei. La Bucuresti sunt oportunitati mai multe, locuri de munca mai multe, chiar daca nu neaparat in domeniu, dar gasesti mult mai usor la terminarea facultatii sau chiar in timpul facultatii. Acum, nici nu stiu ce sfat sa-ti dau. Hotararea trebuie s-o iei tu impreuna cu parintii tai. Ei sunt cei care trebuie sa stie cel mai bine daca ar putea suporta acele cheltuieli, in conditiile in care vei urma facultatea la Bucuresti. Deci, parerea mea sincera este sa te sfatuiesti cu parintii, care sunt singurii in masura sa-ti spuna ce cale sa urmezi. Oricum ar fi si oriunde te-ai hotara sa faci facultatea, iti urez multa bafta! Apropo, si eu sunt tot din Iasi.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Corina,am hotărât cu părinţii...
Voi merge la Bucureşti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mulţumesc, eşti drăguţă! Sper şi eu să am succes.Sincer,nu mă văd făcând altceva în afară de predarea chimiei!