| Radandam a întrebat:

Sunt clasa a XII a. Voiam sa va intreb voi cum invatati mai eficient.Aud pe toti ca nu e bine sa inveti mecanic, ok, dar cum as putea invata pentru bac la istorie daca nu mecanic? Faza e ca invat si uit.Voi cum ati facut de ati avut rezultate bune? Invatati mult pe zi? Si daca inveti mecanic iti va fi greu la bac?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inveti mecanic ci intr-un ritm cat de cat logic. Faptele istorice sunt ca o poveste. Trebuia sa iei din timp treaba si inca dinainte de clasa a 12-a sa te pregatesti temeinic daca vrei o nota buna (adica cel putin 8). Inveti mult si sistematic, NU ca azi bag patru ore si maine maxim o jumatate. Sa ai un ritm egal si nu te lenevesti intr-o zi si in alta stai pana noaptea tarziu pentru ca crezi ca nu mai ai habar de nimic. Nu strica sa te rogi pentru a ti se lumina mintea, sa reusesti la examen, cel de sus te lumineaza si nu oamenii de pe internet. Spor si da tare cu cartea pentru ca o facultate la buget nu este de scapat.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am început să învăț pentru bac în semestrul al doilea din clasa a 12-a și am luat peste 8. I don't see your point.

On-topic:
Unele lucruri n-ai cum să le "înveți" decât mecanic (din cauza faptului că ăla nu e învățat, ci memorat), cum ar fi româna și istoria.
Recomand să separi mediul "natural" (acasă, locurile unde ieși cu prietenii, unde te simți bine în general) de mediul "de învățat". Eu mergeam la bibliotecă să învăț, în sala de lectură. E liniște, și când vezi că toată e ocupată (lucrează, învață, citește), parcă nu-ți vine să te joci pe telefon. Mergeam cu prietenii, beam o cafea la început și după direct în sala de lectură. După vreo două ore plecam să mâncăm și după acasă / la o bere.
Nu-mi amintesc mare lucru din ce am "învățat" la română, dar probabil mi-aș aminti dacă aș citi din nou.
Nu uita să faci pauze. E greu să te concentrezi intens timp îndelungat. Poți încerca tehnica pomodoro pentru început.

| PlayerE7 a răspuns:

Salut! Si eu sunt clasa a XII-a si da la materiile astea(română, istorie, geografie) nu prea ai cum sa inveti altfel. Numai ca cel mai bine este sa te apuci de pe acum sa le înveți, si mai apoi sa le repeți. Daca nu zilnic macar saptamanal si ai sa vezi ca totul va vebi de la sine. La fel am pățit si eu la Română. Un anumit profesor mi-a recomandat tehnica asta. Am învățat eu in fiecare zi ceea ce sa predat si cand a venit testul chair inainte simteam ca am uitat tot, si mi-am zis "Pfai proastă alegere. Am mai si învățat atât". Si cand am inceput sa scriu am scris 6 pg. in 50 min si am luat 10. Nu imi venea nici mie sa cred. Ca pana atunci nu am facut asa si chiar eram mediocru din punct de vedere al memoratului. Si nu te mint cu nimic. Insa poti sa mai încerci si anumite scheme pe care sa le faci si sa le pui prin anumite locuri ale camerei si cand reproduci sa mai tragi cu ochiul la ele si daca ai o memorie vizuală bună cu atât mai bine. Spor la învățat îți urez!