| Phosphoros a întrebat:

Sunt curios daca se poate face o facultate de programare care sa nu includa matematica si fizica.Din cate am inteles programarea C++ de la facultati include in programa si matematica si fizica. Exista vreo facultate de programare care sa nu includa in programa matematica si fizica?

Un prieten mi-a spus ca la facultatea sa unde studiaza java nu se face matematica.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se face matematica la orice facultate in primul an. Maxim 3 semestre. 2 semestre cam cel putin. Se presupune ca matematica aia iti foloseste daca vrei sa inveti bine programare(si nu e totusi o minciuna). Desigur ca umplutura e peste tot. Asta e sistemul. Fizica se poate face doar la profil/specializare de Calculatoare si Tehnologia Informatiei (CTI) pentru ca faci si hardware.

| Phosphoros explică (pentru anonim_4396):

Mai are rost sa intreb daca matematica care se face incepe de la 0 sau continua de la cea din clasa a XII-a?

| trolololo a răspuns (pentru Phosphoros):

Se continua cu o matematica mult mai dificila decât cea din liceu. Ce ai făcut in liceu e apa de ploaie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Phosphoros):

Si ce ai vrea? Sa te invete si tabla inmultirii? Doar dai admitere din asa ceva... Te ia de la 0 doar pe materiile de specialitate(cam toate materiile de informatica/programare) si pana si acolo nu neaparat, iar daca da...e pe fast-forward regimul din facultate.
Nu va mai speriati atat de matematica asta! Asa cum ati invatat in liceu si veti face ceva decent la Bac si admitere, va veti descurca si in facultate daca invatati macar pentru o nota de trecere. Nu va asteptati la facultati cu asemenea profil sa frecati menta!

6 răspunsuri:
| MMadalina a răspuns:

Ai auzit bine. Nu poti face facultatea de informatica fara sa studiezi si matematica.

Salut!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista facultate de IT niciunde in lumea asta fara matematica.

| Ajutatorool a răspuns:

Nu, dar poti sa dai la litere unde poti sa inveti java. e numai cu cuvinte/litere.