| numesiprenume0 a întrebat:

Sunt diferente de sens intre IGNORANTA si DEZINTERES sau sunt sinonime, Ofer funda pentru explicatie(sinonime si exemple)

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ignoranta=lipsa cunoasterii.

Dezinteres=lipsa motivatiei.

| Frumosultauiubi a răspuns:

Este o diferență si o sa iti spun de ce. IGNORANȚA este atunci cand nu bagi pe cineva in seama(dar poti da/nu sa ti la el) iar DEZINTERES este cand nu iti pasa de o anumite materie, de exemplu romana, si nu ii acorzi timp pentru a invata toate acele lucruri predate...asa ca Exsista o diferenta