| JaguarSType a întrebat:

Sunt foarte ingrijorat de o problema! sunt in clasa a8 a si astazi n-ea corectat tezele si am luat 2 la mate. profesorul a spus ca 98% nu am sanse sa intru in examen? ce sa fac?

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Un bun proverb romanesc zice: "Paza buna trece primejdia rea". Bine, exista variante in toate limbile, de exemplu in engleza: "Better safe then sorry".
Tu ce mama saraciei ai pazit pana amu'? Caracterul tau din Metin 2 sau ce? N-ai invatat, acuma tragi.
Este cam greu sa ingrasi porcul in ajun, dar nu-i imposibil. Incearca si vorbeste cu profesorul, sa te mai asculte, cumva sa iti mareasca nota la teza. Daca nu, iti trebuie ca media pe trimestru, fara teza, sa fie 8, si ma indoiesc ca poti sa obtii rezultatul asta.
Deci vorbeste cu profesorul, pana incheie situatia sa reusesti cumva sa obtii 4-5 in teza, atunci reusesti cumva sa faci media de trecere.

| JaguarSType explică (pentru Zenithf):

Habar nu am ce ii ala metin laughing

| Zenithf a răspuns (pentru JaguarSType):

Nu conteaza, de ceva tot ai avut grija (de altceva in afara de scoala), si mai mult decat de scoala. tongue

| JaguarSType explică (pentru Zenithf):

laughing mai mult eu sunt plecat de acasa pentru ca eu ma duc la fotbal, ies cu prietenii etc. laughing

| Zenithf a răspuns (pentru JaguarSType):

Pai vezi? Mori de grija prietenilor si a fotbalului, nu de grija scolii. :p
Fa ce am spus eu, arata-te interesat, chiar daca este ora a 12-a, poate profesorul va aprecia asta.

| Zenithf a răspuns:

Uite raspunsul la intrebarea asta: http://www.tpu.ro/......-din-oral/
Deci, vezi cum faci, cum o dregi, "baga-te sub pielea" lui (profesorului), doar doar ii reusi sa-l determini sa-ti mareasca nota. Daca esti baiat gigel, atunci poate vei reusi, si scapi de probleme.

| deeadeea111 a răspuns:

Buna
ar trebui sa te apuci serios de invatat
ar fi bine sa inveti niste lectii, stiu si eu sa stii de exemplul sa rezolvi un sistem sau o ecuatie pentru ai demonstra profesorului tau ca meriti sa treci la mate
ai putea ruga chiar un coleg care se descurca mai bine sa te ajute

| PanaceuUniversal a răspuns:

Ar fi cazul sa te apuci de invatat?!

| olivert1310 a răspuns:

Invata formulele pe care vi le-a predat si cand te va asculta vei avea sanse sa intri in examen. Eu la mate am luat la teza toate notele de la 1 la 6, deci se poate si mai rau.

| KUBY78 a răspuns:

Indreaptati notele

| JaguarSType explică (pentru KUBY78):

Daca invat niste chestii(formule) etc. as putea sa imi indrept notele? nici nu mai am timp sa mai fac nimic ca mai sunt 2 saptamani de scoala!