| alex_3603 a întrebat:

Sunt foarte ingrijorat din cauza unei chesti.Am un 3 la mate si nu stiu cum sal intreb nu ma considerati supidbig grindar anul trecut aveam 6 si 7 anul asta e foarte greu clasa a 8 si nu stiu cum deoarece am o profa cam proasta si pune numa note mici si la ea chiar daca tiai facut tema si ai si stiu oleaca mai mult de 5-6 nu ieicryinghelp plz

Răspuns Câştigător
| Alien a răspuns:

Omul a făcut o mare greşeală: sistemul. Este un cuvânt atât de impunător, încât nici nu ştiu de unde să-l apuc. Unii consideră de multă vreme că "sistemul ne corupe" şi "sistemul e de vină", dar eu nu ştiu ce şi-au imaginat dânşii că poate fi. Pentru mine, sistemul este tot ceea ce a fost creat în mod artificial de către om, dintr-un exces de zel şi consideraţie pentru semeni, lucruri ne/folositoare create din motive de trebuinţe contemporane şi care servesc acum altor scopuri, cum ar fi acela de a ne distrage atenţia de la lucrurile care ar putea să conteze în viaţă. Nişte "ceva"-uri care se ghidează după reguli, reguli pe care trebuie, bineînţeles, să le înveţi, preferabil în mulţi ani de şcoală. Mai pe limba noastră, tot ce ne tâmpeşte.
Ca să fiu mai explicită, să ne imaginăm (prin absurd) că ne-am născut în ziua de azi. Ce ne învaţă sistemul prima dată? Să mergem la grădiniţă. Unde suntem îndoctrinaţi cu primele idei de "bune maniere" (Nu vorbi urât! Stai cu spatele drept, nu te mai scobi în nas! Pentru Dumnezeu, nu vorbi neîntrebat, ascultă de doamna educatoare şi cere voie să mergi la baie!). Acum apare pentru prima oară în viaţa noastră autoritatea şi încurajarea conformismului. Nu contează că doamna educatoare e o cretină, tu să o asculţi şi să faci ce zice. Poate aşa, va reuşi, drăguţa de ea, să mai cretinizeze o generaţie de copilaşi.
În şcoala generală, nu mai sunt probleme, ştim deja cum trebuie să ne purtăm: toţi la fel. Căci Doamne fereşte să vorbeşti puţin mai tare, să ai simţul umorului sau să-ţi contrazici profesorii, asta e lipsă de caracter! Şi aşa mai departe, treci prin mulţi ani inutili de şcoală, memorând învăţând de toate (că aşa sunt românii, atotştiutori, geniali şi extrem de nepractici). Şi dacă tot ai făcut liceul, mai fă şi facultatea – una, două, câte încap. Căci nu poţi avea niciodată prea multe diplome. Încă un master (că doar dacă îl face toată lumea n-o să fii tu mai tâmpit să nu-l faci) şi te trezeşti că ai un job care te încarcă de stress. Şi rate la bancă, pentru că jobul e prost plătit.

Poate cam pe acum începi să te dezmeticeşti. Ce s-a întâmplat?!

Felicitări, tocmai s-au întâmplat primii 30 de ani din viaţa ta. Nu-ţi mai rămâne decât să-ţi iei o nevastă/un soţ (că doar e vremea, nu?), să faci nişte copii şi să munceşti ca să-i treci prin acelaşi sistem de rahat. A, da, şi să aştepţi să mori. Aceea va fi cu siguranţă o experienţă unică, despre care nu ai învăţat nici în liceu, nici la facultate, nici la master. Vezi că nu te-au învăţat lucruri practice în şcoală?
Suntem plini de erori, noi, oamenii. Cine ne-a creat, ne-a făcut aşa cu intenţie, ca să avem cu ce să ne umplem viaţa. Să căutăm constatant piese de schimb unul la altul… Dacă am fi fost perfecţi, nu am fi dat greş niciodată. Ne-am fi născut perfect sănătoşi şi cu dimensiuni ideale, fără a fi nevoie de retuşuri. Am fi crescut în ritm constant şi identic, fără coşuri, dureri menstruale şi revolte adolescentine. Am fi fost cu toţii "primii în clasă", olimpici şi bursieri. Ne-am fi potrivit perfect din prima cu oricine, că doar am fi fost cu toţii ideali, fără lipsuri ce trebuie completate. Un şir interminabil de cupluri perfecte şi interschimbabile... Fără relaţii nereuşite şi gelozii, fără suferinţe, singurătăţi, antipatii sau eşecuri. Totul ar fi fost perfect uniform şi previzibil.

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

@Lili, nu trebuie sa fii suparata pe @Alien. Ea a copiat aceste Erori de la http://erori-umane.blogspot.com/2008/11/eroarea-nr-1-noi.html si http://erori-umane.blogspot.com/......ndim.html. Pacat ca a omis sa puna link-urile! Cred ca voia sa spuna ca sistemul de invatamant e anacronic, prost croit si gestionat si ca elevilor de azi le e tot mai greu sa-i faca fata.
Lui @alex pot sa-i spun ca n-are alta alternativa decat sa faca eforturi si sa exerseze la matematica fie singur, fie ajutat de colegi, prieteni fie meditat fiindca doar asa profesoara ii va putea da note pe merit!

| jvEcu a răspuns:

Te plangi la un 5-6? Eu daca iau 5 beau pana ninge. Stai linistit profesorii sunt mai ingaduitori in generala, vezi tu la liceu matematica de la mate-infowinking, atunci o sa plangi cu adevarat!

| dhraqull a răspuns:

Nu putem ajunge toti medici si avocati, mai avem nevoie si de functionari publici, maturatori, etc.

| Lili_4370 a răspuns:

Alex draga, eu ti-as da trei si la limba romana. Daca stii la mate precum scrii, iti meriti soarta.
De ce e proasta profa ca pune note mici? Cata matematica stie ea si nu stii tu nu are legatura cu talentul de cadru didactic sau inteligenta ei per total.
Ce te opreste sa inveti mai mult? Eu cred ca daca ai merge la profesoara ta cu 5 exercitii rezolvate, din proprie initiativa, daca ai da dovada ca iti pasa, macar putin de ceea ce se straduieste ea sa te invete, nu cred ca nu ai sparge gheata. Sunt si eu cadru didactic, insa om in acelasi timp. Tu cum te-ai simti in fata unei clase intregi, care nu da doi bani pe ce esti si ce ai invatat atat amar de vreme sa fii, ba te mai face si proasta.
@alien
Admir deschiderea ta si felul in care pui problema. De asemenea si zelul cu care te "lupti".
Insa, sunt educatoare si ceea ce ai descris tu acolo mi se pare o jignire.
Invata sa faci diferenta intre oameni. Invata sa gandesti si sa simti, nu sa reproduci ce spun altii.
Cadrele asa au fost invatate sa fie. Nu poti scoate un anume fapt din contextul evolutiei din momentul respectiv.
Vrei schimbare? Fii un exemplu. Propune.
Nu insulta oameni admirabili care pun trup si suflet in educatie. Asa cum stiu ei. Cand o sa imi spui ca te-ai implicat trup si suflet in noua lege a educatiei, in noua organizare a societatii, atunci te voi ierta.
Copiii mei modelau plastilina, in timp ce inspectoarea era la catedra prin niste tampenii birocratice. Cand i-am intrebat ce fac, mi-au raspuns "modelam o ****". Cuvintele obscene nu fac parte din limba romana si ii lasam pe inculti sa o foloseasca. Drept urmare, tu nu ai folosit nimic obscen in limbajul tau. De ce?
Scobitul in nas? Tu o faci? Nu ti se pare ceva intim? Nu cred ca sefului sau iubitului tau i-ar placea sa-ti vada mucii galben-verzui pe felia de paine.
Cere-ti voie sa mergi la baie? Am fost o clipa neatenta si doi prunci de nici 2 ani mi-au iesit in strada. Mi i-a adus vecinul in brate. Isi cer voie ca sa stiu unde sunt. Sa nu-i caut la politie. Sunt mici si pentru ei totul este o joaca. Mi-a disparut un copil 5 ore. Eram disperata. Se ascundea in dulap. Acum isi cere voie daca simte nevoia de asa ceva.
Nu vorbi neintrebat? Tu ai stat intr-o incapere cu 20 de copii vreodata? Sa incerci sa te intelegi cu ei? Fa acest experiment si apoi discutam.
Concluzia mea? Habar n-ai despre ce vorbesti. Du-te inapoi la scoala. Asa cum e, pe mine m-a facut om capabil sa ii fac pe altii oameni. Si stii care e multumirea? Cand intru in gradinita, 20 de copii fug spre mine sa ii iau in brate si 40 de parinti care imi zambesc si au incredere in mine.

| caramell a răspuns:

Eu sunt la liceul de mate -info intensiv., si nu am probleme la mate, cel mai important e sa inveti de la inceputul anului un pic ca dupa nu prea mai conteaza daca inveti sau nu...la inceput este necesar sa tragi putin, pentru ca atunci profesorii isi selecteaza elevii

| alex_3603 explică:

Nu mai am ce