| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in anul I la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor, specializarea Informatica Economica si as vrea sa ma transfer in toamna la Facultatea de Automatica, Calculatoare si Electronica, specializarea Calculatoare din cadrul aceleiasi universitati. In regulament scrie ca transferurile se fac intre facultati cu profil identic sau asemanator. Exista vreo posibilitate sa imi aprobe cererea de transfer? Daca nu, as dori sa renunt la facultate si sa reincep anul acolo cu plata taxei pe primul an (deoarece am pierdut un an bugetat) doar ca in regulament scrie ca intreruperea anului universitar se face numai in "conditii speciale". Cum ar trebui sa procedez? Chiar vreau sa ma mut.

Răspuns Câştigător
| Twatwaffle a răspuns:

Decizia se ia, de cele mai multe ori, în funcție de numărul de diferențe pe care trebuie să-le susții (evident, cu cât este mai mare, cu atât facultățile sunt mai departe de a avea un profil asemănător).
De cele mai multe ori, te vei putea transfera numai în cazul în care sunt locuri libere la facultatea și specializarea respectivă (probabil, persoane care au renunțat în cursul anului)
Cazurile de transfer sunt, în general, lucruri excepționale, așa că e greu de spus cum se va răspunde cererii tale fără a cunoaște măcar un precedent.
Eu te sfătuiesc să adresezi un mail celor responsabili pe linie instituțională (în care să întrebi despre posibilitatea transferului și numărul de diferențe pe care trebuie să-le susții) și să întrebi pe grupurile de studenți despre situații similare. Diferențele respective trebuie susținute într-o anumită perioadă (2 semestre, cel mai des) ca transferul să fie considerat complet.
Ca idee, acum că trebuie să candidezi la taxă, nu prea are importanță dacă mai ești sau nu student la o altă facultate, cred că vei putea încerca să candidezi pe un loc taxă la Calculatoare fără nici o problemă. Poți renunța ulterior la cealaltă, însă trebuie să ai grijă să nu-ți fie bugetat încă un an.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai de ce nu intrebi pe secretare? Ele stiu exact procedura de transfer in cadrul universitatii tale. Noi de unde sa stim? In general pentru transfer stiu ca se dau ceva examene de diferente. Adica din materiile specializarii la care vrei sa mergi.
Mergi si intreaba pe secretare.