| AlyxandirClaw a întrebat:

Sunt in anul II la facultatea de informatica. Exista in programa stagiu de practica de 3 saptamani (sau optiunea de practica pe vara de care nu sunt interesat). Pana anul acesta, cine nu-si gasea singur, era repartizat de facultate pentru respectivele 3 saptamani.
Din acest an, din motive necunoscute, nu se mai face asa - fiecare e pe cont propriu, si daca nu-ti gasesti asta e.
Problema mea este ca indiferent unde caut, gasesc internshipuri pentru o perioada de mai mult de o luna - de care nu sunt personal interesant (vreau sa am vara libera, ultima inainte de licenta si apoi munca) si doresc sa fac numai respectivele 3 saptamani. Unde pot sa gasesc unde as putea sa fac practica pe IT sau similar?
Spre exemplu stagiile de pe stagiipebune.ro sunt pentru perioade de peste o luna.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Practica aia inseamna atat puncte de credit cat si umplerea golului din CV-ul tau, respectiv experienta in domeniu! Poate sa insemne si mai mult, in cazul in care vei fi remarcat!
Daca, totusi, l-ai luat in brate pe "nu vreau"si mai ales pentru ca practica-i pe cont propriu, du-te la firme cu activitate in domeniu si cere o adeverinta(la secretara, la administrator, la patron)--- daca-s binevoitori, o vei primi sigur! Sau, pune-ti la treaba rudele, prietenii, cunostintele!

| g4mma a răspuns:

Esti la UBB?

| alessia5158 a răspuns (pentru g4mma):

Am fost --- cu multi ani in urma!