| Daysukki a întrebat:

Sunt in cl a 8 a si stiti majoritatea ca examenele acelea la rom si la mate sunt ff importante, problema mea este ca nu ma pot concentra, nu stiu aproape nimic, ah nu e vorba ca nu stiu. mai mult este vorba ca nu reusesc sa termin nici un exercitiu, sunt sigura ca o s-o fac lata la examencrying si nu vreau sa ajung la un liceu de 2 bani cryingva rog ajutati-ma ce sa fac? cum sa-mi impun sa invat? adica inv cat inv si dupa ma distrage orice! nu ma mai pot concentra si nu-s geniul scolii daca ma intelegeti ...la naiba sunt sigura ca o sa fac o tocana la examen ce sa fac sunt disperata rau! mereu este asa invat si mai mereu iau 4 asta doar la mate si poate la mai multebig grin va rogggg

Răspuns Câştigător
| CenturyChild a răspuns:

Eu la testele dintr-a 7-a la mate cel putin am facut praf tezele cu subiect unic primul semestru am luat 4. 5 si al doilea 6. 25 sau ceva in genu. Intr-a 8-a am realizat ca mi-a cam ajuns cutitu' la os (realizand ca tezele cu subiect unic contau la media pentru. admiterea la liceu)pentru ca vroiam sa intru la un profil anume la liceul unde facusem si clasele 1 -8. Profilul unde de altfel ar fi vrut marea majoritate sa mearga si nu concepeam sa nu intru. Bine aveam medii anuale maricele dar tezele alea le facusem praf iar la matematica eram paralela pentru. ca am avut un prof. ciudat dar din fericire o meditatoare buna (te sfatuiesc daca nu faci meditatii sa iti pui dar sa gasesti o persoana care sa te ajute cu adevarat). Cu cateva saptamani inainte de examen mi-am propus sa fac toate cele 40 de teste care ramasersera din culegerea de pregatire pentru. testarea nationala. Evident ca n-am reusit sa le fac pe toate dar cred ca am facut 2-3 pe zi si cand mi-a pus foaia de examen in fata mi-am imaginat ca sunt acasa si rezolv linistita din culegere si spre surprinderea mea am luat 9. 90 trebuie doar sa te ambitionezi. Nu uita ca viitorul tau depinde intr-o oarecare masura si de ce liceu faci. Datorita scolii pe care o facusem eu nici nu prea ma puteam duce la alt liceu si daca intram la cele mai proaste profile nu mi-ar fi convenit. In fine in cele din urma pe la romana si germana (ca am dat si la germana eu) am luat niste note cat de cat bune si cu cea de la mate am reusit (la mustata ce-i drept) sa intru unde am vrut.

Spor la invatat!

4 răspunsuri:
| vlad_2650 a răspuns:

Trebuie s iei peste 5 la examen.Se face media cu mediile generale 5-8.nu stiu ce sa zic, daca vrei sa mai vb uite id meu:vladdumitrescu96.

| Vexio a răspuns:

Pai tu daca nu esti atenta la invatatlaughing) Invata cu voce tare si nu te uita la toate lucrurilerolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rezolvari complete la matematica, clasele V-VIII
ID profdmate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata!