| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a XI-a si nu stiu nici macar putina engleza. Cum as putea sa învăț singur? Timpurile mi se par cele mai dificile (mentionez ca nu am o situatie financiara foarte buna si nu pot apela la un preparator)

5 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Eu am invatat din jocuri, filme, muzica si carti...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Duolingo. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar la liceu nu intelegi? Mie mi se par usoare timpurile.Nu prea cred ca merge sa inveti singura...ar trebui sa depui un efort dublu

| missfatadelatara a răspuns:

Eu într-a 9a am învățat engleza de la bun început, cu alfabetul, numerele toate alea.

| kj20 a răspuns:

Uita-te la seriale și filme în engleză, subtitrate în română. Eu așa am învățat și știu să vorbesc destul de bine, pentru clasa a VIII-A. Chiar am și accent american. happy Începe cu alfabetul, apoi scrie pe o foaie toate timpurile pe care trebuie să le înveți și dă cât mai multe exemple, vreo 10 la fiecare ca să-ți intre bine în cap. Sau o bună soluție este este să cumperi o carte în engleză și una în română, la fel, apoi urmărește fiecare cuvânt în română și urmărești -l și pe cel în engleză. Bineînțeles, și puțin efort.