Întrebare recomandată | Lacramioara7531 a întrebat:

Sunt in ultimul an de liceu si nu stiu ce ar fi mai indicat: sa urmez o facultate sau sa fac o postliceala? De ce?

Răspuns Câştigător
| Aiicha a răspuns:

Asta depinde de ceea ce vrei tu.Degeaba iti spun eu acum ca facultatea e mai buna decat o scoala postliceala.Intr-adevar scoala postliceala e mai ieftina, dar facultatea da mai bine pe diploma.In fine, conteaza sa faci ceva sa iti placawinking

1 răspuns:
| Bacemi a răspuns:

Eu as recomanda ca cine se afla in aceasta situatie sa caute experiente in domeniul in care simte ca vor sa urmeze o facultate. Ca sa inteleaga de ce obstacole se va lovi. Foarte folositor e sa vorbesti cu studenti din ultimul an care te pot pune la curent cu ce e bine si ce e mai putin bine la facultatea pe care urmezi sa o doresti.
Pentru a fi un om de succes in viata trebuie sa faci ceea ce simti. Niciodata sa nu cauti sa faci ceva doar pentru ca se plateste bine. Fa ceva pentru ca simti ca te pasioneaza extrem de mult. Doar asa vei cauta si vei reusi sa fii un lider, un deschizator de drumuri, si nu doar un bun executant.
Facultatea e bine sa o faci dupa ce deja stapanesti putin domeniul, sa simti ca ti se potriveste. La fel si postliceala.
Acest raspuns e tardiv pentru tine, dar am simtit nevoia sa raspund totusi.