| Solix a întrebat:

Sunt intr-un mare impas. Abia am terminat recent liceul si nu stiu ce sa fac mai departe.Nu prea am pasiuni marete si hobbyuri in care sa investesc si sa visez.Sunt un om obisnuit.Nu stiu ce sa fac cu viata mea mai departe.O facultate,o postliceala, un curs dar pentru facultate e imposibik anul asta ca nu m-am pregatit deloc pentru bac, decizand sa nu-l dau anul asta inca din iarna.Sunt in cel mai greu moment al vietii meke, nu stiu incotro sa merg, pentru a da la facultate (asistenta sociala poate)trebuie sa mai astept un an sa stau si sa invat sau sa dau la o postliceala dar nu stiu care.Sau sa fac ceva un curs de calificare.Habar nu am.Liceul la care am facut este unul bunicel de 8 dar nu prea s-a facut cinestiece carte.Eu aproape ca intru in depresie pentru ca nu stiu ce sa fac mai departe.Voi cum ati decis? Ce ati facut? Cum v-ati hotarat mai ales? Daca ma puteti ajuta cu un sfat faceti-o, daca vreti sa ma criticati mai bine renuntati.Asta e situatia mea, stiu, e trist dar nu vreau sa "dati in mine"Nu e vina mea ca invatamantul romanesc nu isi pregateste elevii pentru viitor si nu isi formeaza elevi hotarati.Ce sa fac? Cum sa o scot la capat?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Nu e vina mea ca invatamantul romanesc..."

nu arunca pisica în curtea vecinului. Adună-te, ia-ți un job și te pregătești în paralel pentru la anul. Sau nu.

| AC4S4 a răspuns:

Poti sa lucrezi si fara bac. Cauta pur si simplu pe site-uri (eJobs, de exemplu - pui filtre acolo cum ca nu ai studii superioare si nu ai experienta - gasesti).
Pana anul viitor, sau la toamna, inveti neaparat sa-ti iei examenul de bacalaureat. Apoi dai la o facultate.

Si in legatura cu ultimele randuri. Treaba scolii este sa te invete, nu sa iti arate ce domeniu ti se potriveste. Pentru asta exista parinti/tutori, ei te sfatuiesc, de asemenea se poate apela si la consilierul scolii (sau psihologul) pentru a te indruma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Angajeaza-te. Prin tot felul de locuri. Incearca cat mai multe lucruri, si in timp o sa-ti dai seama ce e potrivit pentru tine. Ce rost are sa faci o facultate acum, cand nu stii ce vrei? Bani irositi. Ai timp, nu se opreste viata-n loc, du-te, incearca cat mai multe lucruri, vezi la ce te pricepi, ce-ti place sa faci, si mergi pe drumul ala.

| Elena_Delia_1997_0de1 a răspuns:

Nu te contrazic, învăţământul românesc e axat pe memorare, fără a fi încurajate capacităţile, talentele elevului. Încearcă să vezi ce-ţi place să faci, asta însemnând lucruri generale. Îmi place să citesc, să scriu, să desenez, etc, după care vezi dacă găseşti ceva care să se plieze pe pasiunile şi aptitudinile tale. Încearcă să gândeşti puţin mai optimist, ai timp oricât. Nu trebuie să faci acum ceva, nu trebuie să faci o facultate dacă nu ţii se potriveşte nici una. Experimentează cât mai mult!