| Nextone a întrebat:

Sunt la Facultatea de Filologie, specializarea roman a-engleza.S-au afisat temele pentru licenta si vreau sa aleg o tema legata de romana literatura.Conteaza asa mult pe ce iti dai licenta la angajare? Ma refer la faptul ca gramatica ar fi mai apreciata dar stau mai bine la literatura.

14 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si, cam unde vrei tu sa te angajezi NUMAI cu licenta? Daca nu faci si un master, o sa predai romana la o scoala de la Cuca Macaii si ti se vor sparge in cap toate oalele ratarilor de la Evaluarea Nationala, ca aia se da SI la romana. Asta, daca reusesti sa treci de titularizare.

| Nextone explică (pentru ardnaxur1961):

O sa fac si master...dar ma refer daca conteaza asa mult tema licentei

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Nextone):

Sincer, ma uit cum scrii, ma "regalez" cu ultima cacofonie si imi dau seama ca, in cazul tau, chiar nu conteaza.
Si eu am terminat Litere, dar n-as scrie asa nici beata.

| Nextone explică (pentru ardnaxur1961):

Cu totii am fost la inceput, am facut liceul economic, imi este greu sa stiu toate chestiile pe care ar trebui sa le stiu inca din anul I. Stiu ca am facut o cacofonie din neatentie, dar stiu si cat am evoluat intr-un an.In plus, la cum se scrie in zilele noastre nu cred ca sunt cea mai rea...

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Nextone):

Fa-ma sa inteleg: in ce an esti, de fapt? Oricum, daca dadeai, ca mine, examen de admitere si nu intrai cu un dosar din 5 pagini, nu scriai asa nici macar in anul I.
Nu stiu cum se procedeaza la Litere, dar, fiul meu a dat anul asta licenta, la Istorie si si-a ales singur tema lucrarii.
Sfatul meu este sa iti alegi ceva mai...deosebit pentru licenta; se apreciaza originalitatea ideii si modul in care mergi pe un drum nebatatorit. Ca, daca te apuci sa scrii si tu despre Eminescu, adorm aia din comisie inainte de a trece de coperta.

| Nextone explică (pentru ardnaxur1961):

Am terminat anul I, am la literatura si optiunea "Tema la alegerea studentului" deci cred ca ar fi ok sa imi aleg eu o tema pe care sa o discut cu profesorul...

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Nextone):

In cazul asta, mai ales ca inca mai ai destul timp, gandeste-te la un subiect mai "de nisa", gandeste-te daca il poti trata si daca ai ceva materiale de la care sa pornesti si cauta-ti un indrumator de lucrare care sa accepte subiectul respectiv.
Nu stiu la ce Universitate esti, dar e posibil ca nota de la licenta sa conteze la admiterea la master. Deci, chiar daca nu conteaza prea mult lucrarea in sine, conteaza nota pe care o iei pe ea. Bafta!

| Nextone explică (pentru ardnaxur1961):

Multumesc pentru sfat! big grin

| Nextone explică (pentru ardnaxur1961):

Daca te rog frumos...imi poti explica putin expresiile de genul
"tigri zurbagii"; "cai argintii"; "propriii colegi".
Cum imi dau seama cati "i" trebuie sa pun? sau macar le-am scris corect pe acestea? Mi-ar fi de mare folos...

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Nextone):

Le-ai scris corect, pe toate. Sper ca nu din greseala.
Regula de baza e ca adjectivele care se termina la masculin singular in -iu capata, la plural, -ii. Iar cand il mai si articulezi, mai pui un i.
Cand adjectivul cu pricina sta DUPA substantiv, capata -ii; cand sta in fata, capata -iii.
Evident, numai la masculin, plural.

| Nextone explică (pentru ardnaxur1961):

Nu le-am scris din gresala.Sunt fragmente din examenul pe care l-am picat.Am vrut sa vad daca, acum stiu sa le scriu corect si aveam ceva dubii in legatura cu partea aceasta a gramaticii.
Multumesc mult!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru Nextone):

Sfatul meu este sa folosesti Gramatica Academiei si DOOM, ca sa te lamuresti cu toate "subtilitatile" astea. Sa stii ca eu, chiar si dupa 25 de ani de cand predau, tot mai arunc o privire, din cand in cand, pe cartile astea, ca sa fiu sigura.

| Nextone explică (pentru ardnaxur1961):

Da,asa e! Am gasit o carte foarte buna la biblioteca, are doar 50 de pagini dar mi-a fost de mare folos, scurt si la obiect big grin Mai am trei zile pana la restanta si tot repet, sper sa fie bine...

| michelia a răspuns:

Nu te intreaba nimeni ce tema ai avut la licenta, asa ca alege-ti ce te atrage pe tine mai mult si unde te simti mai stapina pe teritoriu.