| Kitty11Kat a întrebat:

Sunt la mate-info si chiar nu stiu ce sa fac pe viitor.Informatica nu stiu deloc, iar cu fizica(inginerie) nu m-as incurca ca mecanica din a 9a nu o stiu.As fi vrut sa merg la facultate tot pe ceva real, cum ar fi contabil sau finantist.Ce parere aveti? Am auzit ca finante banci e cam degeaba, iar la contabilitate imi e frica de info.Alte sugestii de facultati?

2 răspunsuri:
| 1Stephann a răspuns:

Ai putea sa mergi pe ceva tehnic, cum ar fi tehnician IT (inginer it). sunt facultati de genul in fiecare judet (asa cred). Eu ti-as sugera sa alegi ceva ce stii ca o sa fie cautat pe viitor. Ca inginer IT poti repara calculatoare sau electronice. Dupa aceasta facultate poti sa te angajezi oriunde tine de electronica in mare parte (electrician, internet, etc.). Bafta!

| zurick a răspuns:

Aici găsești toate universitățile din unele dintre cele mai cunoscute orașe din țară.
https://viatadestudent.ro/universitati/
Intri acolo și citește despre fiecare apoi intri pe SOS Students need help pe Facebook și ceri să vorbești cu cineva de la X facultate. Poți să contactezi și un consilier în carieră, cred că ar trebui să poți face asta și cu psihologul liceului în regim online.
Majoritatea colegiilor mei ( fost mate-info ) au dat la politehnică ( automatică și calculatoare), academia tehnică militară, medicină sau ASE/ FEEA pe contabilitate. Oricum, contează să găsești ceva ok pentru tine, nu unde dau restul.
Baftă ^^