| Jpcooperfan a întrebat:

Sunt la profil economic în clasa aXa. La modului "Protecția consumatorului şi a mediului" am avut de scris şi explicat "Legea nr 245/2004 privind securitatea generală a produselor". Am căutat pe net informații, însă n-am prea înțeles. Îmi puteți explica despre ce e vorba?

Răspuns Câştigător
| Surtulecs a răspuns:

Buna! Imi amintesc de aceasta lege, din cate imi aduc aminte facea referire la modul de depozitare a produselor, de distribuire, de administrare de protectie ( ambalajul, termenul de valabilitate), impartirea acestora pe categorii si depozitarea in diverse medii (rece, cald, etc.).

Sper ca te-am ajutat!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Ai dreptate! Pentru un copil de 15-16 ani, continutul respectivului act normativ este foarte greu de inteles, daramite de explicat! Este motivul pentru care te ajut la tema primita.

Asadar, legea are ca scop asigurarea consumatorilor ca produsele puse pe piata nu prezinta pericol pentru viata si sanatate ( sunt sigure). Defineste notiunile de "produs"," produs sigur", "produs periculos", "distribuitor", "returnare", "retragere", "producator". Stabileste obligatia generala referitoare la criteriile de evaluare a conformitatii produsului( produsul trebuie sa fie conform cu reglementarile nationale care formulează cerintele de sanatate si securitate pe care produsul trebuie sa le indeplineasca pentru a fi comercializat). Stabileste obligatiile producatorului si ale distribuitorului in continutul articolelor 4 si 5 (https://legeaz.net/......-produse).
Stabileste ca reglementarile specifice privind securitatea produselor se face prin hotarari ale guvernului si ca responsabilitatea de control a conformitatii produselor comercializate o are Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor. La sfarsit, legea prevede sanctiunile contraventionale in caz de nerespectare a legii precum si masurile complementare pe care le poate lua Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor.