| Denisa a întrebat:

Sunt la profil tehnic, cls 10 si nu inteleg nimic la Electrotehnica Aplicata. Profesoara mi-a zis ca nu ma trece semestrul viitorsad E singura materie la care nu inteleg nimic(sunt prima pe clasa in rest). Ce pot face ca sa inteleg macar ceva?sad

9 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ar fi grozav daca ar reusi cineva sa iti explice logic fenomenele studiate, restul ar veni de la sine apoi. Invata macar formulele de baza daca nu reusesti, iar profesorul tau ar trebui sa inteleaga ca nu vrei sa te faci fizician. Am mai avut o postare legat de aceasta tema a notei de trecere dar multi au crezut ca sunt mai catolici decat papa. Succes!

| Razvan a răspuns:

Invata macar ceva din teroie ca sa nu zica ca esti chiar tufa de Venetiahee hee
La practica(daca faceti asa ceva) roaga un coleg sa te ajutewinking

| MisterKat a răspuns:

Daca vrei note mari la ea sau macar sa ai media 5, fa niste meditatii cu ea, o sa vezi ca o sa ai niste note foarte mari, stii din ce cauza? Ea isi primeste bani in plus, neimpozitati si ea nu o sa iti dea o nota mica, ca doar ea e desteapta, stie sa explice si la meditatii si la scoala, asa ca o sa iti dea peste 5...
Ar batea la ochi faptul ca desi faci meditatii cu ea, tot note mici iei, iar parintii nu o sa iti mai dea bani de meditatii, deci ea(profesoara) nu o sa mai aibe niste bani in plus...
Asa-i in Romania!
Nu ai de ce sa o rogi, am avut si eu un prof la matematica si una la chimie care explicau doar pentru ei... Orice ai face, tot nu pricepi, daca ei nu sunt buni pedagogi.

Succes!

O zi buna!

| adelle23 a răspuns:

Sa ii arati macar ca te straduiesti, dar materia asta nu este ceva la care te pricepi...se mai intampla, oricum in Romania suntem promovati pe un singur lucru : toceala, toceala, toceala.si nu stiu cat de mult ne-ar ajuta intr-un anumit loc de munca big grin. Cauta sa vorbesti si cu parintii, si sa ii explice ce si cum.

| adelle23 a răspuns:

Pai. incearca da, sa ii arati ca te intereseaza, si ii poti explica ca la materia ei nu prea ai o anume baza.nu prea te pricepi, asta e, se ma intampla! Nu cred ca e Dracul asa de negru! poti vorbi si cu parintii tai, sa-i explice cumva situatia.Ar intelege! inteleg sa ramai la romana, matematica, o materie importanta. dar la asa ceva, eu nu cred ca te ajuta intr-un loc anume.Si-asa in Romania esti promovat decat pe : toceala, toceala, toceala.lasa ca scapam si noi de asta! "SUCCESURI"

| akatsuki a răspuns:

Si eu sunt tot profil tehnic, cls 10 si pot spune acelasi lucru ca si tine. nici eu nu gasesc o logica in materia asta dar invat definitiile pe dinafara(chiar daca peste 5 min le uit). Sfatul meu este sa inveti definitiile mai ales cand dai teste, iar cand asculta la clasa incerca sa arunci un ochi pe caiet si sa raspunzi. daca inveti definitiile si formulele totul va veni de la sine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa gasesti pe cineva sa te mediteze.
O poti ruga chiar si pe profesoara.
Arata-i ca te intereseaza materia ei si incearca sa inveti cat mai mult. Succes!
Sper ca te-am ajutat!
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa spun toti ca nu te trec blah blah...incearca si tu la lucrari sa copiezi daca nu te pricepi, stai linistita ca nu e sfarsitu lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista "nu inteleg nimic ". Cate ore pe zi inveti la materia asta? N-ai cum sa fii prima si sa nu pricepi nimic.Incearca sa inveti fiecare lectie, sa staio macar o ora pe zi sa studiezi amteria respectiva.