| dana94dana a întrebat:

Sunt la profilul stiinte ale naturii iar dupa ce termin liceul nu stiu la ce facultate sa dau. Sunt foarte nehotarata, poate ma ajutati voi cu niste optiuni.

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Dupa ce termini stiintele naturii, ai mai multe variante. Poti sa te inscrii la Facultatea de Medicina, la Bioinginerie, la Asistenti medicina generala sau Asistenti stomatologie, unde se da si examen (grila) la Anatomie, sau la Facultatea de Biologie, unde se intra pe baza de dosar (medie generala BAC + medie generala pe cei 4 ani de liceu). Daca inveti bine la chimie sau fizica in liceu, atunci ai si variantele cu Facultatea de Chimie sau cea de Fizica. Dar totul depinde de tine si de ceea ce-ti va place sa faci pe viitor. Trebuie sa te gandesti f. f. bine inca de acum. Ideea este ca si la facultatile unde se intra pe baza de dosar, conteaza f mult ca media celor 4 ani si media la BAC sa fie cat mai mari, daca vrei sa intri la locuri fara plata.

| Domyno a răspuns:

La stiintele naturii se presupune ca se studiaza intens biologia, si mai ales chimia (de fizica facem abstractie, pentru ca si cei de la amte-info au acelasi numar de ore), deci eu personal iti propun sa urmezi medicina, pentru un viitor bun! bineinteles valabil la toate SA INVETI, si sa iti placa!

Răspuns utilizator avertizat
| SilviuCSM a răspuns:

Facultatea de medicina