| Smecherashu2017 a întrebat:

Sunt la un liceu tehnologic si as vrea sa ma mut la un liceu cu program sportiv.As vrea sa stiu si eu daca ma pot transfera in cazul in care sunt corigent la o materie?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Te poti transfera daca indeplinesti conditiile impuse atat de ROFUIP cat si de Regulamentul intern al scolii la care doresti transferul (Regulamentul intern poate fi gasit afisat la avizierul liceului cu program sportiv!)

In cazul in care disciplina la care esti declarat corigent nu se va studia la unitatea de invatamant primitoare, vei sustine doar examene de diferenta.
In acest sens exista prevederea din ROFUIP de la Art.134, punctul (10) care spune :
"In cazul transferului elevilor corigenti la cel mult doua discipline/module, cu schimbarea profilului /specializarii/calificarii profesionale, si care nu vor mai studia la unitatea de invatamant primitoare disciplinele/modulele respective, se vor sustine doar examene de diferenta. Prevederea se aplica si elevilor declarati amanati"(https://www.edu.ro/......0cadru.pdf )

2 răspunsuri:
| Alexxxaa1010 a răspuns:

Din cate stiu eu, te poti transfera linistit, dar trebuie sa-ti dai corigenta la liceul unde te-ai transferat, in caz ca materia apartine si liceului acela. De exemplu daca esti la profilul mate-info si ai ramas corigent la matematica, esti in clasa a 11-a si vrei sa te transferi la filologie, atunci nu mai trebuie sa-ti dai corigenta la matematica, deoarece la filo nu faci matematica din clasa a 11-a. Ti-am dat un exemplu, sper ca ai inteles happy

| Cosmin635 a răspuns:

Trebuie sa vii sa dai corijarea la liceul unde ai rămas corigent si daca treci esti in clasa a 10 la liceul la care te-ai transferat daca nu treci esti in clasa a IX la liceul unde te-ai transferat