| adrian_7273 a întrebat:

Sunt nazismul si Hiter un rezultat al istoriei germane?happy

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot atat cat Ceausescu si ceausismul au fost un rezultat al istoriei Romaniei.
De altfel Adolf Hitler (nu Hiter) nici macar nu era un german (in sensul de nascut in Germania) ci austriac.

April
| April a răspuns:

Fara indoiala.Cu mult inainte de izbucnirea razboiului mondial Germania isi afirma drepturile de mare putere europeana dar si drepturile ei de mare putere mondiala pe care i le conferea puterea ei militara, economica si culturala.Pana la un punct aceste pretentii ar fi fost justificate insa forma in care au fost afirmate era excesiva si agresiva.In ajunul razboiului se intarise si se formase in Germania un spirit public insufletit de o mare ambitie, de o deplina incredere in chmarea pe lume a germanismului, de un adanc dispret pentru restul omenirii.De la cel mai neinsemnat functionar la studiosii studenti, toti germanii erau animati de constiinta superioritatii germane, impreuna cu credinta in necesitatea suprematiei germane.Ca o rasplata a marilor lui calitati, a curajului, a rabdarii, a disciplinei, a fidelitatii, a libertatii, a moralitatii, lui i se cuvine stapanirea lumii.Pe fondul acestei stari de lucruri a aparut Hitler si toti corifeii ideologiei naziste.Prin razboiul declansat ei spun ca Germania vrea sa organizeze Europa si daca ne gandim bine, Europa de dupa razboi nu a mai aratat niciodata ca cea de dinainte. Numai ca intr-un alt fel decat sugerau Goebels si ai sai propagatori de idei.Si poate niciun alt popor n-a suportat mai grave urmari decat cel roman, nevoit sa fie aliat dar intorcand, pana la urma armele, fapt ce nu l-a scutit de tragedia ulterioara razboiului. Daca-mi amintesc bine Romania n-a obtinut nici macar statutul de tara co-beligeranta si a trebuit sa plateasca despagubiri cosistente si indelungate ultimilor aliati.

| chrystyna a răspuns:

Poate o buna parte a istoriei germane este un rezultat al lui Hitler si a sistemului promovat de el(nazismul).

| karellen a răspuns:

Daca formulezi astfel, totul este rezultatul unei anumite "istorii". daca te referi la determinism istoric, nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta nazismul nu ar fi putut aparea in randul unui alt neam. Nemtii sunt atat de rigurosi si organizati incat, odata loviti in orgoliul national dupa WW1, au impartasit si sprijinit din toata inima ideile lui Hitler. Daca Hitler ar fi murit in 39, ar fi fost cel mai mare om de stat al istoriei germane.
http://spiritultimpului.blogspot.com/2009/09/al-treilea-razboi-mondial.html

| tzugui_3815 a răspuns:

Nu. fascismul nu a aparut in germania dar s-a instaurat intr-o perioada in care oamenii pot fi usor manipulati dupa raboi dar oricum doar ideea de nationalism e clar ca are legatura cu respectivul stat dar e o mare porcarie. fascismul(implicit nazismul si patriotismul) sunt niste aberatii pe foaie si in practica.interesant e ca comunismul/socialismul este genial pe foaie dar foarte asemanator fascismului in practica.desi in teorie sunt miscari total opuse, extrema dreapta(fascismul) si stanga(comunismul).