| calubalan a întrebat:

Sunt Organismele Modificate Genetic o solutie pentru iesirea din criza a Romaniei (intregii lumi) sau doar un mod capitalist-corporatist de obtinere a unui maxim de profit fara scrupule? http://twurl.nl/bjyp7f

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Nicidecum nu sunt o solutie pentru iesirea din criza, ci inca o modalitate de imbogatire nesimtita a unora in detrimentul sanatatii celorlalti. Orice modificare genetica implica folosirea unor substante, care, cu siguranta, nu fac bine organismului uman. De aici aparitia atator boli, mai mult sau mai putin grave si implicit a scurtarii mediei de viata a oamenilor. Aceste organisme modificate genetic ne pun sanatatea in pericol si chiar viata. Probabil ca aceste plante modificate genetic, pe langa multe altele porcarii (vezi Codex Alimentarium, E-urile, fructele si legumele coapte prin gazare, etc.), participa la o asa-zisa selectie naturala a omenirii. Marile puteri au ajuns la concluzia ca omenirea a ajuns la un numar mult prea mare si din frica de a nu putea sa o stapaneasca si conduce, recurg la selectia naturala prin intermediul a tot felul de "descoperiri stiintifice" (vaccinuri, E-uri, tot felul de ingrasaminte pentru ca fructele si legumele sa creasca si sa se coaca intr-un timp scurt si mai nou aceste organisme modificate genetic). Ideea lor de baza este: care rezista, bine de bine, merge mai departe, care nu, adio si n-am cuvinte! Nicio lacrima, niciun regret!

3 răspunsuri:
| solumaam a răspuns:

Suntem manipulati in special de cand am iesit din comunism de toate forurile internatinale in asa fel ca am ajuns sa nu mai avem identitate nationala, industrie, agricultura, turism ...de ce credeti voi ca toate astea sunt la pamant la noi?
Tocmai ca sa depindem de ei, sa se experimenteze pe noi, sa fim datori vanduti si culmea sa traim cu impresia ca ei sunt salvatorii nostri!
ROMANIA TREZESTETE!

| calubalan explică:

Si totusi criza impinge tot mai multi oameni(romani) in bratele saraciei si implicit a foamei! Tot mai multe imagini cu supermarketurile "devastate" dupa o promotie speciala, camioane cu "pomenile" clasice de acum din partea diferitelor partide politice!

De partea cealalta, desi nu este promovata ideea de catre media, sunt din ce in ce mai multi romani care cred in agricultura de subzistenta, in intoarcerea catre radacini, in cautarea libertatii pierdute in favoarea capitalistilor. Insa acest lucru inseamna o intoarcere in timp!

Care ar fi totusi solutia optima de iesire din acest cerc vicios, acest lant care se sfrange din ce in ce mai tare in jurul gatului?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O solutie cu siguranta nu e, dar e ceva de mirare in tara asta? Fiecare vine cu cate o solutie "buna", o promoveaza si lumea cumpara...nu se pune accent pe calitate,ci pe cantitate, mai nou, din pacate!