| Effy12 a întrebat:

Sunt si eu curioasa de ceva.Azi la ora de romana doamna ma ridicat in picioare si m-a pus sa zic un plural si un singular la plural i-am zis artificii si la singular artificie insa ea mi-a spus ca nu exista cuvantul artificie.Am cautat si in dictionar dar nu il gasesc. Va rog spuneti-mi daca exista cuvantul artificie.

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Nu exista cuvantul acesta. Artificiu e singular, artificii plural. Specialistul in manipularea lor se numeste artificier.

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Se pare ca ai talentul de a inventa cuvinte; prudent ar fi sa nu-ti dezvalui acest talent tocmai la ora de limba romana.Si, daca vrei sa nu ai necazuri, mai bine te gandesti inainte de a raspunde; iar la o intrebare atat de simpla puteai gasi un cuvant mai bine cunoscut, de ex.:baiat-baieti.Si Doamna n-ar fi avut nimic de obiectat. Dar mesajul tau mai dezvaluie un lucru
; nu stai rau doar cu vocabularul ci si cu ortografia:corect era"m-a ridicat","spuneti-mi"; si chiar punctuatia e deficitara:in text lipseste un punct si vreo doua virgule.Imi permit sa-ti spun aceste lucruri ca sa fii mai atenta nu numai la orele de romana, ci si atunci cand afisezi un text public.

| anad a răspuns:

Dictionar :artifíciu s. n. [-ciu pron. -ciu], pl. artifícii, art. artifíciile (sil. -ci-i-) Asa e corect.

| AndutzaAndu a răspuns:

In niciun caz nu exista cuvantul " artificie " doar artificiu la singular.

| nimic`pentru`nimeni a răspuns:

Trebuia sa-i spui 'artificã'...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Artificiu

| biankaby a răspuns:

Domnisorika... ce-ar fi sa-ti verifici tie scrisul prima data!