| cevreitu a întrebat:

Sunt studenta la stat primul' an. din motive nedemne de mentionat repet anul. prin deductie logica, un an il voi plati. ce stiti? pot plati taxa in ultimul an de studii? acum la reinmatriculare platesc o taxa nu? mi se schimba cumva documentele gen : carnet student? legitimatie? [ps: va intreg acum pentru ca nu am apucat sa ajung la secretariatul universitatii][pls help sad]

2 răspunsuri:
| BlackNights a răspuns:

Pai suna la secretariat, poate daca ai noroc iti raspunde si te mai lamureste.Depinde de regulamentul facultatii tale...si da la reinmatriculare plateste o taxa...nu stiu cam cat e, si cred ca ti se vor schimba si carnetul&co.

| bluebios a răspuns:

Ca sa repeti un an trebuie sa faci o cerere adresata decanului in care mentionezi ca neavand suficiente credite sa treci in anul urmator soliciti repetarea anului cu taxa. Nu cred ca vei putea sa platesti in ultimul an de studii de obicei regula este sa platesti anul care il repeti. In unele universitati se definitiv locul subventionat in cazul repetarii, acesta fiind luat de cineva de la taxa cu medie mare. E bine sa te interesezi de acest aspect ca sa nu ai surprize. Din cate stiu eu nu este nevoie sa-ti schimbi carnetul sau legitimatia.

Cel mai bine ca sa-ti clarifici toate chestiile astea este sa intri pe situl universitatii si sa downloadezi "regulamentul activitatii profesionale a studentilor" (parca asa se numeste) acolo sunt scrise toate regulile care se aplica in orice situatie. De obicei secretarele de an nu au habar de nimic si de multe ori iti dau informatii gresite (mai mult sau mai putin intentionat), dar ceea ce scrie in regulament este litera de lege.

Multa bafta in continuare!

PS: Sa stii ca nu este nimic rau in a repeta un an la facultate. La facultatile din afara se intampla destul de des chestia asta, de fapt pot spune ca este chiar o normalitate sa termini o facultate "de top" cu unu/doi ani mai tarziu.